Jak i kiedy rozpocząć naukę czytania

Czytanie to podstawowa i niezwykle ważna umiejętność. Troskliwym rodzicom bardzo zależy, aby ich pociechy szybko nauczyły się czytać, aby mogły łatwiej się uczyć oraz poznawać świat dzięki książkom. Kiedy dziecko powinno umieć czytać? Jak można pomóc maluchowi w nauce czytania? Jak wprowadzić dziecko w świat liter, żeby go nie zniechęcić? Sprawdź nasze metody!

Każdy ma swój czas

Kiedy maluch nauczy się czytać? To kwestia bardzo indywidualna. Zależy od rozwoju dziecka, środowiska, w którym się wychowuje oraz jego charakteru czy motywacji. Niezależenie od tego, czy Twoje dziecko czyta pierwsze wyrazy wieku 3, 5 czy 7 lat – nie wpłynie to na jego dalszą edukację. Po kilku latach szkoły różnice między dziećmi się zacierają i wczesna nauka czytania nie ma żadnego związku z dobrymi ocenami w późniejszych latach edukacji.

Jak rozpoznać kiedy dziecko jest gotowe na naukę czytania? Trzeba wykorzystać jego naturalną ciekawość. Trzy-czteroletnie maluchy zaczynają interesować się literkami. Traktują je jako szlaczki, ciekawe wzorki, czasem pytają o konkretne znaki lub rozpoznają literkę ze swojego imienia. To doskonały moment na wprowadzenie malucha w świat czytania poprzez zabawę. Karty Czuczu Znam Literki, to zestaw z ukochanej przez dzieci serii do rysowania. Pisak, szmatka i plansze z liniami do rysowania liter, które można zmazywać i używać od nowa – wszystko po to, żeby dziecko świetnie się bawiło! Nauka – jest przy okazji. Maluch rysując po liniach, zapamiętuje kształt liter. Śliczne grafiki ułatwiają zapamiętywanie wyrazów, które zaczynają się od danej literki. Rodzice mogą pomóc dzieciom – podpowiadając, jaką literkę lub wyraz widzą na karcie.

Takie umiejętności maluch może ćwiczyć także z książką z serii „Domowa szkoła – Alfabet jest super” – karty pracy z kolorowymi obrazkami i literami są również wielorazowego użytku. Dzieci nie tylko chętnie trenują pisanie i rozpoznawanie liter – zmazywanie, to także świetna zabawa!

Zawsze zabawa!

Nie powinno się intensywnie zachęcać maluchów do czytania. Dla dzieci, nauka to naturalna część ich codziennego życia i pasjonujące poznawanie otoczenia. Nasze pociechy mają to w sobie! Jeśli mówimy o czymś za dużo, dziecko odczuwa przymus i…uruchamia się automatyczne nastawienie na „nie”. Jak u dwulatka, którego prosimy o cokolwiek.

Jeśli kupujesz dziecku edukacyjne układanki czy puzzle, możesz wybierać takie z wyrazami lub literami. Dziecko nie odczuje, że dopasowywanie puzzli, to nauka alfabetu. Lubicie rodzinnie grać w memory? Gra pamięciowa Abecadło pozwoli dziecku kojarzyć literki z konkretnymi wyrazami. Mimo, że karty różnią się od siebie, już trzylatek intuicyjnie dobierze pary – zgodnie z kolorem tła literki i obrazka.

Zagadki

Dzieci uwielbiają zadania, zagadki i wyzwania – również w czasie nauki! Przykładowo, Czuczu Poznaję Literki, to zagadki dla dzieci mniej więcej od 4 do 8 roku życia. Pytania mają różny poziom trudności, a za nimi znajdują się karty z poprawnymi odpowiedziami. Zestaw Poznaję Literki jest niewielkich rozmiarów i ma wygodny format, dlatego idealnie sprawdzi się podczas podróży samochodem.

W domu świetnie sprawdzą się duże plansze zestawu Karotka ABC Słowa i Zdania. Do kart z pytaniami dołączona jest świecąca i mówiąca marchewką, za pomocą której dziecko sprawdzi czy udzieliło poprawnej odpowiedzi. Błąd? Nie ma co się martwić – Karotka zachęci do dalszych prób i szukania właściwej litery!

„Wielki zestaw Małego Odkrywcy – Litery i słowa”, to wiele godzin rozrywki, połączonej z nauką czytania. Gry edukacyjne, zagadki, puzzle, skojarzenia – to tylko niektóre zadania, które stają przed uczestnikami zabawy. Trefl proponuje aż 27 sposobów na zabawę z zestawem z możliwością gry w pojedynkę lub maksymalnie do 4 osób.

Czytanie globalne

Dorosły nie czyta poszczególnych liter. Czytamy globalnie – zapamiętujemy wygląd całych wyrazów. Metody nauki czytania globalnego (a nie literowania) są coraz bardziej popularne w przedszkolach. Zasady tej metody są łatwe również dla rodziców.

Proponujemy proste ćwiczenie! Na małych kartkach napisz czytelnie nazwy kilku podstawowych elementów wyposażenia Waszego domu, np. LODÓWKA, STÓŁ, KWIAT. Przyklej karteczki w odpowiednie miejsca. Twoje dziecko na pewno będzie zainteresowane! Po kilku dniach (lub kilkunastu – w zależności od wieku), gdy zdejmiesz karteczki i poprosisz o przeczytanie – Twój maluch na pewno Cię zaskoczy!

Oprócz karteczek z wyrazami, możesz wykorzystać także plastikowe literki – np. na lodówkę lub tablicę magnetyczną.Naukę czytania globalnego wspomogą wszelkie książeczki lub gry, w których występują obrazki z czytelnym podpisem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768