5 lekcji o pieniądzach, których chcesz udzielić dziecku

Zarządzanie finansami nie jest łatwe. Nikt nie uczy tej wiedzy w szkołach, dlatego to na ciebie spada odpowiedzialność pokazania dziecku, jak zarabiać i wydawać. Oto pięć kluczowych lekcji, których każdy rodzic powinien udzielić swojej latorośli.

 

Przede wszystkim, musisz być konsekwentny. Nawet, jeśli lekcje o finansach nie będą należeć do przyjemności pamiętaj, że to dla dobra dziecka odmawiasz mu piątej w danym miesiącu zabawki czy podwyższenia kieszonkowego. W przyszłości będzie mu o wiele łatwiej zarządzać pieniędzmi, rozumiejąc takie produkty jak kredyt gotówkowy, lokata terminowa czy konto oszczędnościowe.

Trzeba planować wydatki

Dając dziecku kieszonkowe ustal, kiedy będzie mogło spodziewać się kolejnego zastrzyku gotówki i trzymaj się tej decyzji. Podkreśl, że otrzymana kwota powinna wystarczyć maluchowi na tydzień albo na cały miesiąc. Niech dziecko ma świadomość, że taka decyzja jest nieodwołalna. To nauczy malucha planowania wydatków. Jeśli raz wyda całe kieszonkowe już pierwszego dnia, na pewno nie popełni więcej tego błędu.

 

1. Pożyczone pieniądze trzeba oddać

Gdy decydujesz się ulec jakiejś prośbie malucha i kupujesz mu coś, za co powinno zapłacić z własnego kieszonkowego (na przykład, jeśli umawiacie się, że za słodycze lub zabawki dziecko płaci samo, ale maluch wydał już całą swoją gotówkę), pokaż mu, że pożyczkę trzeba będzie oddać. Tak właśnie działa kredyt gotówkowy, dlatego w następnym miesiącu bezwzględnie i konsekwentnie powinieneś odjąć „pożyczoną” kwotę od wypłacanego kieszonkowego.

 

2. Warto inwestować

Skoro możesz być dla dziecka osobą, która tak jak bank „pożycza” mu pieniądze by pokazać mu, jak działa kredyt gotówkowy, dlaczego nie możesz być również bankiem oferującym dobrze oprocentowane lokaty? Wytłumacz, jak działają takie produkty, a następnie zaproponuj zabawę w program oszczędnościowy. Niech dziecko przez jakiś czas odkłada cześć kieszonkowego „do banku”. Nagrodą może być wymarzona zabawka, na którą maluch musiałby bardzo długo oszczędzać.

 

3. Warto oszczędzać

To bardzo ważna lekcja, którą najlepiej pokazać dziecku na własnym przykładzie. Oszczędność i rozsądek w wydawaniu pieniędzy to jednak nie jedyne sposoby, aby nauczyć malucha odkładania nadwyżek finansowych. Kup maluchowi świnkę skarbonkę. To tradycyjna, ale bardzo skuteczna metoda.

 

4. Dobrze jest wydawać z radością!

Dobrze jest pokazać dziecku, jak odpowiedzialnie oszczędzać, pożyczać, inwestować i planować wydatki. Jeszcze lepiej jest nauczyć malucha, że z posiadanych pieniędzy warto się także cieszyć. Nie wychowuj małego dusigrosza. Pokaż mu także, że jeśli umiesz zarabiać i budżetować, powinieneś także umieć wydawać pieniądze z radością i bez wyrzutów sumienia. Mając oszczędności i potrafiąc odpowiedzialnie zarządzać zobowiązaniami, można pozwolić sobie na chwilę szaleństwa i po prostu wydać pieniądze na przyjemności.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768