Bezstresowa kąpiel noworodka – skrócony poradnik

Kąpanie dziecka to dla świeżo upieczonych rodziców stres, lęk, niepewność i wyzwanie. Lista obaw jest długa: noworodek jest tak drobny i kruchy, że rodzice boją się, że niechcący zrobią mu krzywdę. Jaką temperaturę powinna mieć woda? Jak trzymać dziecko podczas kąpieli? Podstawowa rada: nie dajmy się zwariować. Moc instynktów rodzicielskich jest wielka, wszyscy mamy w sobie na tyle intuicji i wyczucia, że przy odrobinie uwagi nie zrobimy krzywdy własnemu dziecku. To plus kilka prostych zasad ułatwiających proces mycia dziecka spowodują, że kąpiel przestanie być dla nas stresująca, a stanie się miłym czasem spędzanym blisko maluszka.

Dobre miejsce na kąpiel noworodka?

Zaczynamy od wybrania bezpiecznego i wygodnego miejsca do kąpieli. Wanienkę najlepiej umieścić blisko miejsca, w którym przewijamy i ubieramy dziecko. Unikniemy w ten sposób noszenia dziecka po pokoju. Warto też zadbać o optymalną temperaturę w miejscu kąpieli, najbardziej komfortowe dla maluszka będzie 25°C. W razie potrzeby pomieszczenie dogrzewamy dmuchawą lub grzejnikiem.

Wskazówki dotyczące akcesoriów kąpielowych

Kąpiel noworodka wymaga odpowiednich akcesoriów dla niemowląt – będą one na pewno potrzebne: mydło, myjka, ręcznik, pielucha tetrowa, oliwka i emulsja do kąpieli Emolium. Wszystko powinno być na wyciągnięcie ręki. Podobnie rzecz się ma z rzeczami potrzebnymi po kąpieli. Będą to wszelkiego rodzaju ubranka tj. body, śpioszki, czapeczka, skarpetki, pieluszka, jak i kosmetyki: maść do pupy, gaziki do przemycia pępka, krem do twarzy, emulsję do ciała, puder, letnią wodę do przemycia oczu. Nie używamy patyczków do uszu!

Jak bezpiecznie wykąpać dziecko?

Każda kąpiel noworodka powinna zacząć się od położenia na dnie wanienki pieluchy tetrowej lub ręcznika – zabezpieczy to dziecko przed poślizgiem. Optymalna temperatura wody do kąpieli to 37°C, do pomiaru ciepła wystarczy łokieć. Jeśli woda nas nie parzy lub nie jest za zimna, możemy zacząć kąpać maluszka. Ponieważ dziecko boi się tego, co nieznane, zanurzamy je w wodzie bokiem albo przodem, tak żeby widziało, co się za chwile stanie. Potem przewracamy je na plecy. Jeżeli dziecku nie odpadł kikut pępowiny, nie moczymy go i zanurzamy dziecko bokiem albo tyłem. Podczas kąpieli dziecko trzymamy delikatnie, ale pewnie. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 5 minut, dłuższe moczenie wysusza skórę, nawet przy stosowaniu dobrych kosmetyków –  producenci Emolium także nie zalecają przedłużania kąpieli. Zalecenia specjalistów można sprawdzić na stronie http://emolium.pl/szkola_pielegnacji/kapiel_niemowlat.aspx.

Jak zadbać o maluszka po kąpieli

Owijamy dziecko ręcznikiem i dotykając nim skóry, szybko osuszamy ciało, zaczynając od głowy. Nie wycieramy. Zwracamy szczególną uwagę na fałdki na udach, szyi, zgięcia w kolanach i łokciach w celu zapobiegnięcia odparzeniom. Jeżeli skóra jest sucha, nakładamy krem, jeśli nie, wystarczy balsam dla niemowląt. Pupę smarujemy kremem przeciwko odparzeniom i nakładamy pieluchę. Jeżeli mimo naszych starań pępek się zamoczył, suszymy go gazikiem a potem przemywamy spirytusem. Gotowe!

Pamiętajmy, żeby podczas kąpieli nie wykonywać gwałtownych ruchów, nie dolewać gorącej wody (możemy poparzyć dziecko) i cały czas mówić do maluszka, żeby czuł się bezpiecznie. Kąpiel stanie się prawdziwą przyjemnością dla obu stron.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 776