Choroby wieku dziecięcego – co należy o nich wiedzieć?
Przedszkole czy szkoła to miejsca, gdzie panują idealne warunki do zakażenia się chorobą wirusową. W wieku dziecięcym mamy do czynienia z kilkoma chorobami zakaźnymi, takimi jak: odra, świnka, ospa czy różyczka. Przechodzą je niemal wszystkie dzieci po kolei, zwłaszcza jeśli odpowiednio wcześnie nie zostały zaszczepione. W większości przypadków schorzenia te przebiegają łagodnie, jednak warto wiedzieć o nich nieco więcej. Zatem – jakie są ich objawy, przyczyny i jak je leczyć?
Odra
Odrę powoduje wirus Measles virus. Najczęściej dotyka ona niemowląt w okresie od 6 do 12 miesiąca życia, jeżeli nie były one zaszczepione. Na odrę chorują także niezaszczepione dzieci do 15 roku życia. Przeciw odrze obowiązkowa jest wakcynacja – pierwsza po ukończeniu 1 roku życia, druga w wieku 7 lat. Jak przebiega choroba? Początkowe objawy można pomylić ze zwykłą grypą – występuje kaszel, katar i zapalenie spojówek. Później dziecko dostaje często wysokiej gorączki, a po kilku dniach na skórze pojawiają się czerwone, nieregularne i grudkowate plamki. Po pojawieniu się wysypki temperatura zaczyna spadać, choć katar i kaszel nie ustępują. Następnie plamki brązowieją, a skóra zaczyna się złuszczać. Jak leczyć odrę? Leczenie odry polega przede wszystkim na podawaniu leków przeciwgorączkowych i syropów na kaszel. Natomiast w celu zmniejszenia wysypki i świądu, który jej towarzyszy, stosuje się kremy i maści z cynkiem.
Ospa wietrzna (wiatrówka)
Dla ospy charakterystyczna jest wysypka podobna do tej, która występuje przy odrze. Jednak swędzące plamki z czasem przechodzą w pęcherze wypełnione płynem. Pęcherze następnie przysychają, zmieniając się w strupki, które pozostawiają po sobie białe plamki – te jednak znikają po paru dniach. Na początku choroby dziecko bywa osłabione i może wystąpić u niego gorączka. Chorobę łatwo rozpoznać po wysypce. Dopada ona przeważnie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a także niemowlęta po 6 miesiącu życia. Dla ospy znamienny jest fakt, że daje ona odporność na całe życie, choć wirus ospy pozostaje już w organizmie. Jeśli chcemy zaszczepić nasze dziecko przed ospą, co nie jest obowiązkowe, to koszt takiej szczepionki – np. w Centrum Medycyny Dziecięcej Medintel z Warszawy – wynosi 250 zł. Dziecko należy zaszczepić po 9 miesiącu życia.
Różyczka
Jest to kolejna choroba, przy której pojawia się charakterystyczna wysypka z bladoczerwonymi plamkami na całym ciele. Jednak jej przebieg jest mniej dokuczliwy niż ospy czy odry. Zazwyczaj chorobie tej towarzyszy jedynie gorsze samopoczucie, osłabienie lub lekka gorączka, a także powiększone węzły chłonne. Różyczka nie wymaga leczenia, gdyż wysypka znika samoczynnie po ok. 3 dniach. Jest to choroba wirusowa, dlatego w trakcie jej trwania należy zatrzymać dziecko w domu. Obowiązkowe jest natomiast szczepienie przeciwko różyczce w ok. 14. miesiącu życia, a dziewcząt także w wieku 13 lat.
Świnka
Świnka także jest chorobą przenoszoną drogą kropelkową. Dotyka ona dzieci powyżej 2 roku życia. W przeciwieństwie do poprzednich nie występuje przy niej wysypka. Objawem jest natomiast bolesny obrzęk ślinianek przyusznych. Pojawia się także ból w trakcie przełykania. Symptomy mogą utrzymywać się nawet do 9 dni; przez ten czas dziecko powinno przebywać cały czas w domu. Leczenie polega na okładaniu bolącego miejsca gorącymi kompresami i podawaniu leków przeciwgorączkowych. Zaleca się także leżenie w łóżku.
W przypadku pojawienia się wymienionych objawów należy skonsultować się z lekarzem, który wykluczy inne poważniejsze choroby. W tym celu najlepiej wybrać się do pediatry, np. z Centrum Medycyny Dziecięcej Medintel. Na stronie http://medintel.com.pl można dowiedzieć się więcej o pracujących tam specjalistach.