Dlaczego warto jeździć na wycieczki szkolne?

Wycieczki szkolne to nieodłączny element edukacji. Każdy z nas wie przecież doskonale, że podróże kształcą. Co więcej, nie da się ukryć, że to właśnie wycieczki szkolne stanowią jeden z najlepiej wspominanych elementów szkolnego życia, który często zapada nam w pamięć na całe życie. Pomimo tego, że za młodu rzadko zwracamy na to uwagę, to patrząc na wycieczki przez pryzmat dorosłości, dostrzegamy tak naprawdę ile dobrego wynika właśnie z tego typu wycieczek.

 

Nauka przez poznawanie

Pierwszym z argumentów przemawiających za organizowaniem wycieczek szkolnych jest oczywiście element edukacyjny. To właśnie na wycieczkach szkolnych dzieci dowiadują się wielu ciekawych informacji na temat kultury, sztuki, zabytków, mieszkańców i co najważniejsze historii danego miejsca. Z reguły z opowieści profesjonalnego przewodnika, czasem nauczyciela, czy wychowawcy. Idealne połączenie wiedzy przekazywanej za pomocą słowa z możliwością doświadczenia i zobaczenia wszystkiego na własne oczy owocuje tym, że dzieci zapamiętują znacznie więcej informacji, niż w przypadku czerpania wiedzy ze źródeł tradycyjnych takich jak podręczniki.

 

Integracja z rówieśnikami

Kolejną bardzo ważną kwestią dotyczącą wycieczek szkolnych jest element integracyjny. To właśnie na nich dzieci nawiązują przyjaźnie, często na długie lata. Jedyna w swoim rodzaju okazja spędzenia czasu z grupą poza szkołą może pozwolić dzieciom nieśmiałym na otworzenie się i nawiązanie kontaktu, którego ciężko im szukać na korytarzach podczas codziennych zajęć. Wspólne zwiedzanie i korzystanie z atrakcji zbliża grupę do siebie, pozytywnie wpływając na późniejsze kontakty i stosunek do siebie zarówno na zajęciach jak i po nich.

 

Rozpalenie ciekawości

Nie da się ukryć, że najlepiej utrwalamy wiedzę, którą chłoniemy z własnej, nieprzymuszonej woli. Zaspokojenie ciekawości i samodzielne zgłębianie tematu tylko po to, aby dowiedzieć się czegoś więcej to niestety rzadkie zjawisko wśród uczniów. Na szczęście takie inicjatywy jak zagraniczne wycieczki szkolne czy zwiedzanie najbliższego regionu to doskonała okazja na zaszczepienie w dziecku pasji i rozpalenie jego ciekawości. Niejednokrotnie dajemy się zauroczyć miejscom, które poznajemy właśnie na wycieczkach szkolnych, dzięki czemu z chęcią wracamy tam jeszcze raz, już w życiu dorosłym.

 

Jak widać, szkoła to idealny czas na poznawanie nowych miejsc, szczególnie, że można to robić z rówieśnikami. Niezależnie od tego, czy będą to wycieczki szkolne do Anglii, czy jednodniowe zwiedzanie miasta, wspomnienia i doświadczenia czerpane z tego typu atrakcji zostają z nami na lata, często na całe życie. Warto więc wykorzystać okazję i zobaczyć na własne oczy ciekawe miejsca, szczególnie, że oferty biur turystycznych takich jak Atas pozwalają zorganizować wszystko w bardzo atrakcyjnych cenach.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768