Gry planszowe rozwijają umysłowo

Szachy czy chińczyk? Planszówki wracają do łask. Zaczynamy doceniać zarówno ich charakter rozrywkowy, jak i – przede wszystkim – edukacyjny. Gry planszowe ćwiczą umysł oraz uczą kultury towarzyskiej, której dzisiaj brakuje młodym.

Kiedy gramy w planszówki, mamy bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem. Zabawa nie tylko wywołuje w nas emocje – dzięki niej otwieramy się i uczymy budować relacje towarzyskie. Co więcej, granie w gry planszowe angażuje nas do myślenia strategicznego, planowania i przewidywania. Dlatego tak bardzo poleca się je dzieciom i młodzieży. Dzięki grze młody człowiek nabiera też dystansu do życia oraz uczy się cierpliwości.

Warto, aby planszówki stały się popularniejsze wśród polskich rodzin. Jak mówi Andrzej Sołtysiak z Towarzystwa Miłośników Gier Umysłowych: „Wspólne granie w gry sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych. Podczas zabawy rodzice poznają swoje dziecko – jego charakter, temperament oraz umiejętność przegrywania”. Mama i tata powinni zaznajamiać swoje pociechy już od ich najmłodszych lat z prostymi łamigłówkami i układankami, które rozwijają intelektualnie i pobudzają wyobraźnię. Nie należy jednak narzucać dziecku, w co ma grać. Trzeba pozostawić mu wolny wybór.

Granie w gry poleca się także seniorom. „Dla nich jest to »aerobik umysłu«. Człowiek aktywny intelektualnie polepsza i przedłuża sprawność umysłową” – podkreśla ekspert.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768