Jak bez stresu rozpocząć rok szkolny?

Koniec wakacji dla wielu maluchów oznacza wielką zmianę w życiu – po raz pierwszy idą do przedszkola. To dla nich wielkie wyzwanie. Wszystko jest nowe, inne – musza oswoić się z nowym otoczeniem, grupą rówieśniczą i paniami przedszkolankami, a przede wszystkim pokonać strach przed rozłąką z rodzicami. Co zrobić, by przekroczenie progu „drugiego domu” odbyło się w jak najbardziej łagodny sposób, w spokojnej i pozytywnej atmosferze? Swoimi doświadczeniami dzieli się Katarzyna Eljasz, Kierownik przedszkola MyVinci na warszawskim Mokotowie, do którego rodzice zapisują dzieci nawet z dwuletnim wyprzedzeniem.

– Każde dziecko jest inne i potrzebuje indywidualnego podejścia. Najważniejsze jednak, by czuło się bezpieczne w nowej sytuacji, jaką jest dla niego rozpoczęcie edukacji w przedszkolu. Dlatego trzeba je przygotować do nadchodzącej zmiany i aktywnie w niej uczestniczyć. Pomoże to całej rodzinie przejść przez ten trudny czas bez nadmiernego stresu i nieprzyjemnych emocji – zaznacza Katarzyna Eljasz. I podpowiada kilka sprawdzonych metod:

Ty też byłeś przedszkolakiem

Dzieci uwielbiają słuchać historii swoich rodziców. Ponieważ najszybciej uczą się przez naśladowanie – sięgnij pamięcią do czasów twoich początków w przedszkolu. Opowiedz dziecku o swoich wrażeniach i odczuciach, o tym, kogo tam poznałaś i jak fajnie się bawiłeś poznając nowe, ciekawe rzeczy. Zaproś je do swojego świata pokazując zdjęcia z okresu przedszkolnego, a tym samym siebie sprzed lat. Pomoże mu to zrozumieć, że rozpoczęcie nauki, to naturalny etap w życiu każdego człowieka, który niesie ze sobą dużo dobrego – daje możliwość poznania przyjaciół, zdobycia nowych, przydatnych umiejętności i przeżycia fantastycznych przygód.

Pierwsze dni – zgodnie z planem

Dzieci, które mają możliwość wyboru dużo chętniej uczestniczą w tym, o czym same zadecydowały. Dlatego każdego wieczora zaplanujcie wspólnie kolejny dzień, zwłaszcza pierwsze dni w przedszkolu. Poranek zacznijcie od śniadania, podczas którego dziecko zje to, co najbardziej lubi. Przygotujcie razem ubranie, upewniając się, że wasza pociecha dobrze się w nim czuje. Opowiedzcie dziecku szczegółowo, co wydarzy się gdy przekroczycie próg przedszkola, a co najważniejsze ustalcie kiedy je odbierzecie i… dotrzymajcie danego słowa. Maluchy nie mają jeszcze poczucia czasu dlatego lepiej podać znany mu punkt odniesienia, np. obiecać, że przyjdziecie po nie zaraz po obiedzie, czy popołudniowym odpoczynku. Po pierwszym dniu, który odbędzie się zgodnie z planem, drugiego dnia dziecko będzie czuło się już bezpieczniej.

Zaufaj swojemu wyborowi

Pierwsze dni w przedszkolu to nie tylko wyzwanie dla dziecka, ale także sprawdzian dla rodziców. Zaufajcie swojemu wyborowi. Od waszej pewności siebie i spokoju w dużej mierze będzie zależeć nastawienie dziecka. Jeśli emanujecie spokojem i ufacie osobom, pod których opiekę oddajcie dzieci – te same pozytywne emocje udzielą się i dziecku.

Gdy smutek nie mija…

Przyjmuje się, że okres adaptacji maluchów w przedszkolu może trwać nawet miesiąc. Z czasem smutki ograniczają się do momentu porannego rozstania z rodzicem, podczas gdy w ciągu dnia nie ma po nich śladu. Gdy zajęcia są prowadzone w ciekawy i angażujący sposób, maluch pogrążony w zabawie i radosnym odkrywaniu świata po prostu zapomina, że nie ma w pobliżu mamy i taty. Jeśli jednak widzimy, że po miesiącu nasze dziecko nadal bardzo negatywnie przeżywa pobyt w przedszkolu, płacze, jest zalęknione czy osowiałe, należy dokładnie przyjrzeć się sytuacji, by odkryć przyczyny złego samopoczucia. Czasami wystarczy kilka trafnych wskazówek od wychowawczyni lub przedszkolnego psychologa, czasem jednak należy rozważyć zmianę placówki.

Katarzyna Eljasz – kierownik przedszkola MyVinci, jedynej placówki w Polsce posiadającej akredytację brytyjskiej instytucji – Global Advanced Research Center zajmującej się nowoczesnymi metodami nauczania. Program MyVinci opiera się na nauce przez zabawę (metoda „learning by playing”) stawiając na wspieranie naturalnych predyspozycji i talentów małych wychowanków, rozwijanie ich kreatywności oraz naukę języków obcych (metoda immersji).

Po ukończeniu przedszkola dzieci mogą kontynuować naukę w zerówce, a od września 2015 roku w szkole podstawowej MyVinci, realizującej polską i brytyjską podstawę programową. Dla wychowanków innych placówek przedszkolnych w szkole pozostały ostatnie wolne miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768