Jak bezpiecznie poruszać się po drodze? 4 rzeczy, które musisz wiedzieć

Jak bezpiecznie poruszać się po drodze? 4 rzeczy, które musisz wiedzieć

Aż 1/3 wypadków komunikacyjnych na polskich drogach odbywa się z udziałem pieszych. Nasz kraj niestety nadal przoduje w tych statystykach – aż 25% pieszych, którzy w latach 2003-2013 zginęli na europejskich drogach, poniosło śmierć właśnie w Polsce. Głównym powodem jest nieostrożność kierowców, jednak nierzadko przyczyną jest także nieznajomość przepisów prawa pieszych na drogach. Warto poświęcić nieco czasu i zapoznać się z zasadami poruszania się po drodze – po to, aby w przyszłości móc uniknąć nieszczęścia.

Jak poruszać się w terenie niezabudowanym?

Teren niezabudowany to bardzo często nieoświetlone drogi, zalesione zakręty czy szosy bez wyraźnie zaznaczonego pobocza. Poruszanie się tam wymaga znajomości przepisów – chodzi o bezpieczeństwo nasze, ale również innych uczestników ruchu drogowego! Podpowiadamy więc, jakie są najważniejsze zasady, do których pieszy poza miastem powinien się stosować:

Chodzenie lewą stroną drogi

Pieszy na drodze w terenie niezabudowanym powinien poruszać się po chodniku, a jeśli takowy nie występuje – lewą stroną drogi, po poboczu. Prawą stroną drogi może poruszać się jedynie kolumna pieszych – czyli zorganizowana grupa pod opieką kierownika.

Chodzenie jeden za drugim

Piesi na drodze bez chodnika powinni poruszać się jeden za drugim. Wyjątkiem jest sytuacja, w której droga jest mało ruchliwa i panują warunki dobrej widoczności – wówczas dwóch pieszych może iść obok siebie.

Noszenie elementów odblaskowych

Od września 2014 roku każdy pieszy, który po zmroku znajduje się w terenie niezabudowanym i nie porusza się po chodniku lub drodze przeznaczonej dla pieszych, musi nosić odblaski – mówi nam specjalista z firmy platformaodblaskowa.pl. – W przeciwnym razie może otrzymać mandat na kwotę nawet 500 zł. Należy jednak pamiętać o tym, że to nie groźba mandatu powinna nas motywować, ale troska o własne bezpieczeństwo. Dzięki elementom odblaskowym pieszy na drodze widoczny jest nawet pięciokrotnie szybciej – z odległości około 150 metrów. Jeśli poruszamy się bez odblasków, na dodatek w ciemnym ubraniu, kierowca zauważy nas dopiero, gdy będzie znajdował się około 20-30 metrów od nas.

Przechodzenie przez jezdnię w dobrze widocznym miejscu

Pieszy na drodze powinien rozważnie wybierać miejsce, w którym chce przekroczyć jezdnię. Najlepiej wybierać do tego miejsca z dala od zakrętów, zwłaszcza tych zalesionych, gdzie samochód ma mniejszą szansę nas zauważyć. Pamiętajmy też, by w miarę możliwości korzystać z przejść dla pieszych, a jeśli nie ma ich w pobliżu – by ustąpić pierwszeństwa pojazdom.

Poruszając się po drodze w terenie niezabudowanym pamiętajmy o tym, że stosując się do przepisów nie dbamy tylko o siebie, ale również o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Nie wymaga to od nas specjalnego wysiłku, a jedynie zaopatrzenia się w odblaski i zapoznania z obowiązującymi przepisami. Warto jednak poświęcić na to nieco czasu – w końcu stawką jest nasze życie!

 

Źródło: Artykuł sponsorowany

2 thoughts on “Jak bezpiecznie poruszać się po drodze? 4 rzeczy, które musisz wiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768