Jak projektować bezpiecznych plac zabaw, który pokochają dzieci?
Rodzice z pewnością znają wiele sposobów na bezpieczną zabawę swoich pociech. W domowym zaciszu mogą zaciekawić najmłodszych różnymi aktywnościami. Rysowanie, gry planszowe i oglądanie bajek to tylko niektóre z nich. Jednak, gdy pogoda sprzyja, warto spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Ruch to zdrowie, prawda? Dzieci z pewnością ucieszą się z takiej atrakcji. A więc jak projektować bezpieczny plac zabaw?
Jak projektować bezpieczny plac zabaw i jakie atrakcje wybrać?
Nawet najbardziej kolorowe huśtawki czy karuzele nie mogą zostać wykorzystane do urządzenia placu, gdy nie posiadają atestów i certyfikatów bezpieczeństwa. Atrakcje dla dzieci muszą być przede wszystkim wytrzymałymi konstrukcjami. Wymaga się od nich odporności na warunki klimatyczne oraz obciążenia powodowane przez ruch. Wykorzystanie naturalnych i nietoksycznych materiałów to klucz do sukcesu. W tej roli doskonale sprawdzają się metale i drewno. Dodatkową ich zaletą jest fakt, że z łatwością można poddać je recyklingowi.
Odpowiednie rozmieszczenie urządzeń
Po wyborze atrakcji należy opracować sposób rozmieszczenia ich całym obszarze. Jak projektować bezpieczny plac zabaw, by minimalizować ryzyko wypadków?
- Rodzice i opiekunowie muszą mieć swobodny dostęp do atrakcji, by w razie wypadku móc udzielić pomocy lub asekurować dziecko podczas zabawy.
- W przestrzeni wokół urządzenia nie mogą znajdować się niebezpieczne przeszkody, które spowodowałyby potknięcia i inne wypadki. Zwłaszcza huśtawki, karuzele oraz zjeżdżalnie muszą być usytuowane w bezpiecznych strefach wolnych. Przestrzenie wokół poszczególnych urządzeń nie powinny na siebie nachodzić.
- Specyfika atrakcji determinuje rodzaj zastosowanej nawierzchni. Odpowiednie podłoże zamortyzuje upadek. W tym celu stosuje się głównie płytki gumowe, wióry drzewne, piasek i żwir. W razie wątpliwości warto przeprowadzić analizę nawierzchni w oparciu o normę PN-EN 1177.
Ogrodzenie i wejście na plac zabaw
Jakie zagrożenie niesie ze sobą zabawa na zewnątrz w miejscu niedostosowanym dla dzieci? Zmorą rodziców są wypadki różnego rodzaju, a właściwe ogrodzenie pozwoli wyeliminować część problemów. Dzięki niemu na teren nie dostaną się zwierzęta, m.in. psy. Siatka oddzieli plac od kolejnego źródła potencjalnych zagrożeń – drogi i ruchu. By ogrodzenie spełniało swoją funkcję, należy zwrócić szczególną uwagę na montaż. Wszystkie elementy muszą być solidne przymocowane. Wybór bramki także nie może być przypadkowy. Furtka powinna być wystarczająco szeroka, by umożliwić pojazdom ratunkowym wjechanie na teren. Dla bezpieczeństwa dzieci wejście nie powinno kolidować z atrakcjami. Złym pomysłem jest także umieszczanie bramek na pagórkach.
Bezpiecznie i estetycznie
Odpowiedzią na pytanie, jak projektować bezpieczny plac zabaw, który prezentuje się efektownie, są rośliny. Drzewa, krzewy oraz kwiaty potrafią umilić czas zarówno dzieciom, jak i rodzicom. Co więcej, roślinność nie służy jedynie celom dekoracyjnym. Właściwie dobrana może zapewniać cień w upalne dni i wpływać na akustykę. Przy wyborze należy unikać odmian trujących, wywołujących silne reakcje alergiczne oraz mających ostre liście lub kolce. Do roślin, które nie powinny znaleźć się na placu zabaw, należą m.in. bluszcz, jałowiec i cis pospolity.
Co jeszcze powinno znaleźć się na placu zabaw?
Dodatkowym atutem placu zabaw będą ławeczki. Docenią je zwłaszcza opiekunowie, ale też najmłodsi, gdy zechcą zrobić sobie przerwę w zabawie. Warto umieścić je w miejscach, które umożliwią dobrą obserwację dzieci. Przydatne okażą się też kosze na śmieci. Dzięki nim utrzymanie porządku będzie zdecydowanie łatwiejsze. Pojemniki powinny zostać przymocowane do podłoża i ustawione w odpowiedniej odległości od wejścia i ławek.
Źródło: Artykuł partnerski