Jak uwolnić dziecięcą kreatywność?

W powietrzu czuć już zapach świąt. Zanim jednak usiądziemy do obficie zastawionego stołu, czeka nas gorączka przedświątecznych przygotowań. Może to być cenny i wartościowy czas dla całej rodziny. Zapraszając dzieci do wspólnego szykowania bożonarodzeniowych potraw, prezentów i dekoracji, nie tylko uczymy ich nowych umiejętności, ale też pomagamy rozwijać kreatywność.

Galerie handlowe, sklepy i miejskie bazarki prześcigają się w szerokiej gamie najrozmaitszych ozdób świątecznych. Cukiernie i firmy cateringowe zachęcają, by kupić gotowe wypieki i potrawy. Dziś niemal wszystko, co związane ze świętami, można zamówić przez telefon czy internet. Czy chcemy, by taki obraz świąt pozostał we wspomnieniach naszych dzieci?

– Boże Narodzenie nie powinno kojarzyć się wyłącznie z zakupami i prezentami. Przedświąteczny czas to doskonała okazja, by ofiarować dzieciom to, co najcenniejsze – wspólnie spędzone chwile, które sprzyjają nie tylko wzmocnieniu więzi rodzinnych, ale dają też najmłodszym poczucie ważności. Podczas twórczych prac – szykowania domowych wypieków czy tworzenia choinkowych ozdób pomagamy dzieciom uwolnić drzemiącą w nich naturalną kreatywność – mówi Katarzyna Eljasz, kierownik przedszkola MyVinci, które w swoim programie kładzie duży nacisk na rozwój dziecięcej wyobraźni i zdolności manualnych.

Planowanie świąt
Każda większa uroczystość, a tym bardziej trwające kilka dni święta, wymaga planu i organizacji. Jak zaangażować do tego dzieci? Ciekawe rozwiązanie podsuwa Aleksandra Malinovskaja, doświadczona przedszkolanka z MyVinci: Warto zachęcić dzieci, by już na etapie planowania przedstawiły własne pomysły. Można założyć w tym celu specjalny zeszyt, w którym dziecko pod naszym okiem narysuje lub namaluje swoje wymarzone święta. Potem wybierzmy wspólnie te elementy, które będą realne do urzeczywistnienia. Może to być własnoręcznie przygotowany przez dziecko stroik świąteczny, nietypowa ozdoba choinkowa, a może ciastka w kształcie ulubionych bajkowych bohaterów. Nawet mały fragment przeniesiony do domowej przestrzeni da dziecku poczucie, że jego pomysły są ważne dla innych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768