Jakie mleko modyfikowane dla niemowlaka?

Coraz częściej zdarza się, że kobiety z różnych powodów rezygnują z karmienia piersią. Modyfikowane pokarmy na stałe wpisały się więc już w żywienie niemowlaków. Jadnak aby dziecko rozwijało się poprawnie, modyfikowane mleko musi być jak najbadziej zbliżone do mleka matki. Na rynku znajdziemy wiele takich mieszanek. Dlatego też warto wiedzieć, jak dobrać odpowiednią dla Twojego maluszka.

Czym w ogóle jest mleko modyfikowane?

Podstawą większości dostępnych mlek modyfikowanych jest mleko krowie. To jednak nie jest zdrowe dla niemowlęcia, dlatego przekształca się je tak, aby jak najbardziej przypominało kobiece mleko – najlepsze dla niemowlęcia. Dobrze dobrana mieszanka pozwoli na zdrowy rozwój malucha. Aby wybrać odpowiednie mleko należy skonsultować się z lekarzem. Jest to bardzo ważne, ponieważ to własnie lekarz stwierdzi, czy dziecko jest zdrowe, czy może ma alergię i lepiej podać mieszankę leczniczą, mlekozastępczą. Może się zdarzyć również tak, że dziecko nie jest alergikiem, jednak jest genetycznie obciążone chorobą. Wtedy lekarz zleci podanie mleka hypoalergicznego, którego białko jest bardziej lekkostrawne. Przez pierwsze pół roku życia niemowlęciu należy podawać mleko modyfikowane oznaczone cyfrą 1 (początkowe). Około 6 miesiąca zaleca się wprowadzenie nowych pokarmów do diety malucha oraz zmianę mleka na to oznaczone cyfrą 2 (następne).

Mleko modyfikowane początkowe

Mleka podawane dzieciom w pierwszym okresie życia zawierają składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jest to mleko najbardziej zmodyfikowane. Maksymalnie obniża się w nich poziom sodu, potasu, chloru oraz białka i zmienia się jego skład. Mleko takie wzbogaca się o tłuszcze nienasycone oraz zwiększa się ilość laktozy. Do najbardziej popularnych i najchętniej stosowanych mlek początkowych należą: Nestle NAN Pro 1, Bebilon 1 Comfort z Pronutra, Bebilon 1 HA z Pronutra, Bebiko Pro+ i Bebiko 1 NutriFlor. Wszystkie mieszanki posiadają odpowiednie atesty oraz spełniają wymagania ekspertów w dziedzinie żywienia oraz Komisji Żywieniowej Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Zdrowia. Jeżeli dziecko często ma kolki lub często mu się ulewa, lekarz może zlecić inne, odpowiednie dopasowane modyfikowane mleka.

Mleko modyfikowane następne

W zależności od tempa rozwoju malucha, mleko modyfikowane następne należy podawać od 5 lub 6 miesiąca życia. O tym także powinien zadecydować lekarz. Ze względu na lepiej działający układ trawienny dziecka, mleka oznaczone cyfrą 2 są mniej zmodyfikowane. Wzbogacone zostały tak, aby pokryło zwiększone zapotrzebowanie energetyczne. Mamy najczęściej decydują się na podanie swojemu maluszkowi Bebiko Pro+ 2, Bebiko 2 NutriFlor+, Bebiko 2R NutriFlor, Bebilon 2 HA z Pronutra i Bebilon 2 Comfort z Pronutra.

Inne marki

Choć wśród polskich mam prym wiodą marki Nestle, Bebiko i Bebilon, apteki w swojej ofercie posiadają również mleka od innych, równie dobrych producentów. Na uwagę zasługuje marka Enfamil. Oferuje ona mleka zarówno dla maluszków do pół roku życia, jak i po 6 miesiącu. Są one nieco droższe i należą do nich: Enfamil AR 1, Enfamil HA Digest – mleka początkowe oraz Enfamil AR 2 – mleko następne i wiele innych. Gdy maluszek jest już nieco większy, zaczyna się podawanie kaszek mlecznych. Tutaj najczęściej wybierana jest BoboVita.

Mleko modyfikowane najlepiej kupić w aptece. Większość sprzedawana jest bez recepty. Ceny również są nieco niższe niż w sklepach i marketach. Oferta aptek jest także nieco szersza i gwarantuje większy wybór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768