Karmienie piersią to korzyści także dla Ciebie. Zobacz, jakie

Karmienie piersią jest najzdrowszym sposobem żywienia dzieci, który przynosi wiele korzyści. Dlatego wiele kobiet dąży do tego, by podawać niemowlęciu wyłącznie własny pokarm. Okazuje się jednak, że korzyści z naturalnego karmienia osiąga nie tylko dziecko, ale również… karmiąca mama.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dzieci powinny być karmione wyłącznie mlekiem matki co najmniej do ukończenia 6 miesiąca życia. Naturalny pokarm sprawia, że niemowlęta są skuteczniej chronione przed infekcjami oraz wieloma chorobami – jako że wraz z pokarmem przyjmują odpowiednie przeciwciała. Ponadto karmienie piersią zmniejsza u dzieci ryzyko nadwagi i otyłości, cukrzycy oraz niektórych nowotworów.

Karmisz piersią? Wiele zyskujesz

Mówiąc o korzyściach z karmienia piersią, większość osób wskazuje możliwość nawiązania silniejszej więzi między matką a dzieckiem oraz wygodę. Chociaż są to niezaprzeczalne zalety, jest ich znacznie więcej.

Matki karmiące piersią:

  • rzadziej borykają się z depresją poporodową
  • szybciej i mniej boleśnie przechodzą okres połogu – krótsze jest krwawienie, rzadziej występuje anemia, macica szybciej się obkurcza
  • w krótszym czasie powracają do wagi i figury sprzed ciąży
  • są obciążone mniejszym ryzykiem zachorowania na nowotwór piersi, jajnika – ryzyko jest mniejsze, im dłużej karmią piersią
  • są mniej narażone na złamania stawu biodrowego i występowanie osteoporozy w wieku podeszłym.

Karmienie piersią powyżej 12 miesięcy zmniejsza ryzyko zachorowania na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca w okresie pomenopauzalnym czy hiperlipidemię.

Między innymi dlatego karmienie piersią uznawane jest za fenomen, dzięki któremu korzyści odnoszą nie tylko same dzieci, ale również i matki.

Karmisz piersią? Korzystasz z niepłodności laktacyjnej

Karmienie piersią prowadzi to tzw. niepłodności laktacyjnej, która związana jest z fizjologicznym zablokowaniem funkcji jajników. Czas trwania tego okresu zależny jest jednak od kilku czynników, m.in. od częstotliwości karmienia i przerw oraz cech osobniczych konkretnej kobiety.

Jeżeli między karmieniami nie ma długich przerw, a łączny czas ssania piersi wynosi 100 minut w ciągu doby, wówczas prawdopodobieństwo zajścia w kolejną ciążę w pierwszych 3 miesiącach po porodzie wynosi niemal 0 proc. (pod warunkiem, że nie wystąpiło żadne krwawienie). Szanse nie przekraczają 1 proc. między 3 a 6 miesiącem po porodzie. W drugim półroczu szanse na zapłodnienie wzrastają nawet do 10 proc. – przy zachowaniu krótkich odstępów między karmieniami.

Chociaż karmienie piersią może wiązać się z pewnymi trudnościami i problemami, mają one charakter przejściowy. Dlatego warto dążyć do podawania dziecku naturalnego pokarmu – tak, by osiągnąć obopólne korzyści.

 

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768