Mały czytelnik – jakie książki kupić dzieciom?

Każdy rodzic odczuwa dumę, gdy dziecko zaczyna składać pojedyncze słowa w pełne zdania, łatwiej wówczas o porozumiewanie się. Następną umiejętnością jest samodzielne czytanie książek, zazwyczaj ma to miejsce około 6 – 7 roku życia. Korzyścią jest to, że współczesne książeczki mają mnóstwo kolorowych i ciekawych ilustracji. Łatwiej zainteresować lekturą małego czytelnika, zwłaszcza, gdy rodzice od początku zapoznawali z nimi swoje pociechy.

Samodzielne czytanie bez przymusu

Z całą pewnością nie jest wskazane zmuszanie dziecka do czytania, w taki sposób rezultat jest całkowicie odwrotny. Warto zacząć od właściwego doboru lektury, która może stać się realną zachętą. Wśród najważniejszych zasad znajduje się adekwatny temat do wieku dziecka oraz jego obecnych zainteresowań. Kolejnym aspektem jest wielkość książeczki, nie może być przytłaczających rozmiarów, a dobrze układać się w rączkach dziecka i ułatwiać czytanie. Oczywiście ogromne znaczenie ma także zrozumiały i ciekawy język, adekwatny do wieku czytelnika, zasób słów zacznie powiększać się naturalnie, z każdym kolejnym tytułem. Najlepszym wyborem są książeczki wydawane w seriach, mały czytelnik z pewnością chętnie pozna kolejne przygody ulubionych bohaterów. Na uwagę zasługuje seria „Nierozłączki”, w której dwie główne bohaterki – Lilka i Pestka – przyjaźnią się i wspólnie podejmują się różnych wyzwań. Dziecko może wiele się nauczyć, poznać podstawowe wartości w życiu człowieka i kanon prawidłowego zachowania w określonych codziennych sytuacjach. Kolejną propozycją dla najmłodszych jest „Hania Humorek”, główna bohaterka serii ma niespożytą energię oraz mnóstwo szalonych pomysłów. Lektura z pewnością zainteresuje małego czytelnika i dostarczy powodów do uśmiechu.

Lektury o walorach edukacyjnych

Odwiedzając portal https://akademiamadregodziecka.pl/ można zapoznać się z kolejnymi propozycjami lektur dla małych czytelników. Z ich aprobatą spotykają się również te z rodzaju fantastyki – na przykład „Gwiezdny zegar”. W książce przytoczona jest historia sióstr, które zostają przeniesione do innego świata za pośrednictwem magicznych drzwi. Publikacja może wydawać się trudna w odbiorze, ale to tylko pozory. Rozdziały są krótkie, całości dopełniają ciekawe i niezwykle ilustracje zachowane w czarno-białej kolorystyce. Zapoznając się z przygodami Imogen oraz Marie wyobraźnia jest pobudzona, co wpływa na prawidłowy rozwój dzieci. Ciekawe są ponadto propozycje mające aspekt ekologiczny, które zachęcają najmłodszych do prawidłowego postępowania w przyszłości. W parze z ciekawą lekturą idzie kreatywność, którą należy wdrożyć, aby Ziemia mogła przetrwać. Dzieciom z pewnością spodoba się także seria o Basi oraz jej braciach, ich szalone przygody są opisane w przystępny sposób, uwagę zwracają również miłe dla oka czcionki oraz kolorowe ilustracje. Zachęcanie swoich pociech do czytania musi przybierać zdrową formę, nie może to być żaden przejaw zmuszania, lecz całkowicie wolnej woli. Rodzic, który pozwoli dziecku na wybór książki dostrzeże dość szybko efekty takiego zachowania.

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768