“Mam chusteczkę haftowaną”. Materiały dydaktyczne dla przedszkoli

Wychowanie przedszkolne odgrywa wielką rolę w życiu dziecka. Ma swoje konsekwencje w późniejszych szkolnych poczynaniach ucznia. Dlatego też, okres ten powinien dostarczać bodźców do wieloaspektowego, harmonijnego rozwoju jego osobowości. Zadaniem nauczyciela jest wspomaganie wrodzonego potencjału malucha poprzez zapewnianie mu zróżnicowanych form aktywności umysłowej i ruchowej. Jakie pomoce przydają się nauczycielom w realizacji tego ważnego zadania?

Wiek ma znaczenie

Z racji tego, że dziecko bardzo szybko się rozwija, każdy rok jego życia jest zupełnie inny od poprzedniego. Przeciętny 4-latek swoim intelektem i zdolnościami poznawczymi w znaczący sposób przewyższa 3-latka. Dlatego też poszczególne zajęcia, a także poziom ich trudności muszą być dostosowane do tempa rozwoju i wieku pociechy. Zważając na ten istotny fakt, eksperci WSiP oddają do użytku starannie przygotowane materiały, opracowane z myślą o 3 grupach wiekowych: 3-latkach, 4-latkach i starszakach. Pomoce przeznaczone dla najmłodszych obfitują w zestawy do choreografii, rozwijające u dziecka poczucie rytmu i słuchu. Wśród piosenek dominują znane i lubiane melodie, takie jak: “Chodzi lisek”, “Pieski małe dwa”, “Mam chusteczkę haftowaną” i wiele innych.

Scenariusze zajęć na Dzień Babci i Dziadka

Dla nauczycieli przygotowano praktyczne arkusze, zawierające program wychowania przedszkolnego, miesięczne plany pracy, ogólny rozkład materiału, a także poradnik “Jak pomóc dziecku w przedszkolu”. Do dyspozycji pedagoga jest także przewodnik metodyczny “Razem w przedszkolu”. Scenariusze okolicznościowe ułatwiają zorganizowanie występów z udziałem publiczności, takich jak jasełka, Dzień Babci i Dziadka oraz Dzień Mamy i Taty. Pomoce sprawdzą się również w przypadku organizacji uroczystości pasowania na przedszkolaka. Dostęp do materiałów można uzyskać za pośrednictwem platformy internetowej http://ucze.pl/.

Nauczyciel, korzystając z platformy ucze.pl, zyskuje korzyści w postaci:

Nauczyciela. Uczestnictwo w nim gwarantuje:

 • opracowanych przez specjalistów pomocy dydaktycznych – Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne istnieją na rynku już od 71 lat, wspierając kolejne pokolenia nauczycieli i wychowując całe roczniki dzieci i młodzieży;
 • nielimitowany dostęp – 24-godzinny dostęp do materiałów przez 7 dni w tygodniu;
 • kompleksowy zestaw nowoczesnego nauczyciela – doskonale dobrane treści pod względem merytorycznym, materiały w pełni spójne z obowiązującymi wersjami podręcznika dla najmłodszych.

Codziennie ciekawsze lekcje

W pozyskaniu ciekawych i rozwijających wyobraźnię maluchów materiałów dydaktycznych pomocny jest Klub Nauczyciela. Uczestnictwo w nim gwarantuje:

 • dostęp do 17 tysięcy materiałów – różnorodność arkuszy i zadań sprawia, że każdy pedagog znajdzie wśród nich odpowiednie pomoce;
 • przejrzystość serwisu – przyjemność korzystania z zasobów dzięki uporządkowanym kategoriom, takim jak: dokumentacja, diagnostyka, ocenianie, lekcje, multimedia i pomoce;
 • wygodny dostęp do materiałów – nowoczesny serwis online jest na wyciągnięcie ręki; niezbędne materiały można pobrać, będąc w pracy, domu czy podróży;
 • szeroki wybór – nauczyciel, w zależności od potrzeb, może korzystać z planów wynikowych, sprawdzianów, scenariuszy lekcji, kart pracy, nagrań i licznych materiałów dodatkowych;
 • wysoka jakość – gwarantowana przez wieloletnich i doświadczonych pedagogów WSiP.

Wygoda i komfort użytkowania

W trosce o jak największą funkcjonalność serwisu, materiały uporządkowano w następujące działy:

 • dokumentacjaKategoria ta skupia w sobie ważne dokumenty, takie jak: program wychowania przedszkolnego, ogólny rozkład materiału, plany pracy z podziałem na poszczególne miesiące czy przewidywane osiągnięcia dzieci. Wychowawca może w każdej chwili sięgnąć do potrzebnych materiałów, zgromadzonych w jednym miejscu.
 • lekcjeWśród proponowanych scenariuszy lekcji, ze względu na wiek i potrzeby dzieci, dominują materiały o charakterze audio. Warte szczególnej uwagi są scenariusze takie jak:
  – Choreografia. Taniec ptaków – zawierająca opis układu tańca do baletu “Jezioro Łabędzie”;
  – Piosenka. Jawor Jawor – tekst tradycyjnego utworu muzycznego;
  – Piosenka. Ojciec Wirgiliusz – przedszkolna piosenka zachęcająca do wspólnej zabawy;
  – Kalambury. It’s snowing – obrazki do wykorzystania podczas gry w kalambury, nawiązujące do tematyki zimowej.
 • diagnostykaTrzecia kategoria umożliwia zdiagnozowanie gotowości szkolnej uczniów, określenie stopnia opanowanych przez nich umiejętności. Pozwala na wyrównanie pojawiających się braków z dziedzin takich jak: edukacja matematyczna i środowiskowa, percepcja wzrokowa i słuchowa czy grafomotoryka.
 • multimediaWśród licznych pomocy multimedialnych pedagodzy mają do dyspozycji ilustracje do tematów omawianych z przedszkolakami, takich jak na przykład: postacie z bajek, praca w polu, kolory skóry, samochody czy zwierzęta. Ciekawość świata dzieci rozbudzana jest podczas zajęć także za pomocą nagrań audio, zawierających m.in. opowiadanie o jeżu w wykonaniu doskonałego lektora Jarosława Boberka.
 • pomoceW tej kategorii wychowawca znajdzie praktyczne scenariusze zajęć dla przedszkolaków, przykłady zabaw logopedycznych czy gier rozwijających koordynację wzrokowo-ruchową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768