Migrena u dzieci– jak ją rozpoznać i jak leczyć

Migrena zwykle kojarzona jest z pulsującym, jednostronnym bólem głowy któremu mogą towarzyszyć neurologiczne objawy. Rzadziej mówi się o tym, że jest to choroba występująca nie tylko wśród dorosłych. Migrena u dzieci pojawia się często w formie, którą łatwo pomylić z innymi schorzeniami. Warto wiedzieć, jak ją rozpoznać i jak leczyć.

Migrena u dzieci przybiera niekiedy nietypową postać, charakteryzującą się bólem brzucha, nawracającymi wymiotami oraz napadowymi łagodnymi zawrotami głowy. Te symptomy to tak zwana migrena brzuszna. Jak postępować w przypadku, gdy dziecko cierpi tego typu symptomy?

 

Dlaczego warto rozpoznać migrenę

Migrena u dzieci może być bardzo łatwo pomylona ze zwykłymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego. Wiąże się ona z brakiem apetytu, nawracającymi nawet przez kilka dni wymiotami oraz z tępym bólem brzucha w okolicy pępka. Najczęściej ta choroba dotyczy dziewczynek w wieku 5-7 oraz 10-12 lat. Zdarza się, że migrena u dzieci wiąże się z bardzo niepokojącymi objawami, takimi jak zaburzenia mowy, lęk, problemy z utrzymaniem równowagi. Co istotne, osoby cierpiące na migrenę brzuszną mogą chorować w przyszłości na klasyczną migrenę, związaną z pulsującym, jednostronnym bólem głowy oraz szeregiem neurologicznych objawów. Migrenę warto rozpoznać jak najwcześniej ze względu na to że leczy się ją inaczej niż zwyczajny ból brzucha.

 

Migrena brzuszna a zwykły ból brzucha

Kiedy możesz zacząć podejrzewać, że twoje dziecko cierpi na brzuszną migrenę? Niepokojącym symptomem będą nawracające przez kilka dni wymioty, które nie są związane z zatruciem pokarmowym oraz ból na wysokości pępka. Często u dzieci między 4 a 8 rokiem życia mogą wystąpić także: lęk bez przyczyny, oczopląs, zaburzenia równowagi i nadwrażliwość na dźwięki.

Jeśli do tych czynników dochodzi światłowstręt albo ból głowy z aurą (czyli objawami neurologicznymi, jak zaburzenia widzenia, mroczki przed oczami) – możesz być pewna, że to migrena brzuszna. U dzieci leczenie tej choroby polega na stosowaniu metod naturalnych albo na leczeniu farmakologicznym. Zanim jednak rozpoczniesz leczenie migreny u dziecka, musisz wykluczyć choroby układu pokarmowego.

 

Jak pomóc cierpiącemu dziecku

Leczenie migreny brzusznej u dzieci może odbywać się z wykorzystaniem takich działań, jak akupresura, napary ziołowe, aromaterapia i stosowanie metod relaksacyjnych. Takie sposoby walki z chorobą są o wiele skuteczniejsze u małych pacjentów, niż u dorosłych. Dzieciom poniżej 6 roku życia w sytuacji wystąpienia ostrego bólu można podać lek przeciwbólowy, dzieci w okolicach 15 roku życia leczy się natomiast farmakologią dla dorosłych o odpowiednio zmniejszonej dawce.

 

Źródło: Artykuł zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768