Nowoczesny otulacz dla noworodka

otulacz dla noworodka

Dla dziecka już od pierwszych chwil życia ważne jest wyciszenie i spokój. Dzięki temu spokojnie zasypia i łatwiej przystosowuje się do warunków, jakie panują w nieznanym mu świecie. Otulacz dla noworodka może być świetnym sposobem na danie dziecku uczucia komfortu i bezpieczeństwa. Jednak jako że na rynku można ich znaleźć całkiem sporo, warto sprawdzić, czym się kierować i jak wybrać ten najlepszy.

Bliskość w każdym calu

Dla rodziców najważniejsze jest to, by ich dziecko było zdrowe, zadbane i bezpieczne. Już od samego początku starają się o niego zadbać najlepiej jak tylko potrafią i dawać mu wszystko, czego potrzebuje. Karmienie piersią, noszenie, czuły dotyk, miłość – to wszystko, czego wymaga taki maluch. Kontakt dziecka z rodzicem jest o tym ważny, że pomaga budować prawdziwą więź i poprawia poczucie własnej wartości w przyszłości.

Jak zadbać o komfort dziecka?

Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę, że na początku dziecko uwielbia być ciasno owinięte, dzięki czemu czuje się, jakby znów było w łonie matki i nie zostało z niego wyciągnięte. Dotyk delikatnej tkaniny wzmaga to poczucie. Trzeba jednak zadbać o to, by ruchy były ograniczone, ale całkowicie skrępowane.

Dawniej korzystano z becików, które były dosyć grube i czasami doprowadzały do przegrzania malucha. Obecnie można skorzystać z otulaczy, które są tworzone z przewiewnych tkanin, ułatwiają owijanie i nie przegrzewają. Dzięki takiemu otuleniu dziecko prędzej się uspokoi, łatwiej zaśnie i nie będzie się tak często wybudzać.

Odruch Moro a sen

Korzystania z otulacza nie ma na celu jedynie zadbanie o dłuższy sen dziecka. Na początku maluchy mają tzw. odruch Moro, który polega na nagłym wyrzuceniu kończyn. Pojawiają się jeszcze w łonie matki i mogą trwać nawet do 4 miesiąca życia. Odruch występuje w odpowiedzi na nagły dźwięk czy zmianę pozycję. Nie jest to niebezpieczne, ale może wybudzić malucha, a każdy rodzic wie jak trudno potem znów uśpić malucha.

Jak wybrać dobry otulacz?

Na rynku można znaleźć ogrom otulaczy, które są przeznaczone dla dzieci. Warto zatem wiedzieć, na co szczególnie trzeba zwrócić uwagę, by zadbać w pełni o bezpieczeństwo i zadowolenie malucha, a także jego komfort.

Najważniejsze cechy otulacza:

 • Materiał – powinien być naturalny, przewiewny i delikatny w dotyku. Czasami bowiem otulacz będzie jedyna warstwą poza pieluszką. Zatem najlepiej sprawdzi się muślin, bawełna i bambus. Ponadto powinien być na tyle elastyczny, by zapobiec dysplazji stawów biodrowych.
 • Suwak – powinien być bezpieczny dla dziecka. Poza tym czasami można znaleźć dwustronny suwak, dzięki któremu zmiana pieluszki będzie o wiele prostsza. Do tego pozwalają bardziej regulować temperaturę i ułożenie dziecka.
 • Rozmiar – otulacz nie może być za duży, gdyż nie będzie wtedy prawidłowo spełniał swojej funkcji.

Popularne stałe się ostatnio otulacze, które przypominają pieluszki. Można je bez problemu owinąć wokół dziecka, a do tego świetnie sprawdzą się jako kocyk na chłodniejsze dni.  Delikatny materiał zapewnia spokojny sen, działa dobrze na układ nerwowy i ułatwia prawidłowy rozwój.

Jakie zalety mają otulacze?

Rodzice chętnie sięgają po otulacze z następujących powodów:

 • Pozwalają na dłuższy, spokojniejszy sen w nocy i w ciągu dnia;
 • Przynoszą dodatkowe ukojenie podczas występowania kolek;
 • Pozwalają na bezpieczne zmiany pozycji w czasie snu;
 • Obustronne zamki pozwalają na bezproblemowe zmiany pieluchy;
 • Mogą służyć potem także jako kocyk;
 • Zachęcają maluchy do drzemek w ciągu dnia;
 • Pomagają w zasypianiu, gdy dziecko znajdzie się w nowej sytuacji, w nowym miejscu;
 • Dają poczucie bezpieczeństwa;
 • Sprawdzą się także podczas podróży, gdyż można tak dziecko zapiąć w foteliku;
 • Dzięki nim ręce dziecka nie ma kontaktu z drobnoustrojami chorobotwórczymi;
 • Są bezpieczne dzięki certyfikatom;
 • Uniemożliwiają drapanie się po twarzy (szczególnie ważne przy AZS).

Jakie są rodzaje otulaczy?

Na rynku można znaleźć kilka świetnych otulaczy:

 • Bawełniany – przeważnie w rozmiarach 120×120 xm, pozwalają na łatwe otulenie dziecka;
 • Elastyczny – najlepiej dopasowuje się do sylwetki dziecka i dokładnie ją otula;
 • Bambusowy – nadaje się na lato, ma właściwości antyalergiczne;
 • Typu kokon – łatwy do zapięcia.

Dzięki takim otulaczom dziecko będzie z pewnością spokojnie zasypiało, a rodzic nie będzie musiał się o nie martwić. Warto zatem wybrać odpowiedni otulacz dla swojego dziecka i jednocześnie dla siebie, by łatwo z niego korzystać.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768