Objawy ciąży, które jako pierwsze powiedzą Ci, że jesteś w ciąży

objawy_ciazyPierwsze objawy ciąży można zaobserwować już w kilka dni po zapłodnieniu. Zanim jednak mają szansę się pojawić, wiele kobiet czuje, że coś się zmieniło. Takie odczucia są bardzo subiektywne, co nie znaczy, że błędne. Motywują do wykonania testu ciążowego, zwłaszcza jeśli towarzyszą im inne symptomy. Oto pierwsze objawy ciąży.

Wczesne objawy ciąży: duszności

Ciąża już od pierwszych dni odbiera oddech. Dosłownie i w przenośni. Sprawia, że pojawiają się duszności, aktywności uznawane za mało skomplikowane nagle staja się wielkim wyzwaniem: wejście po schodach, przejście spacerkiem znajomą trasą, czy trening, który nie był wielkim sprawdzianem kondycji. Niestety zła informacja jest taka, że z czasem sytuacja staje się trudniejsza. Duszności ze względu na rosnącą macicę i płód pogłębiają się  coraz trudniej złapać oddech.

Wczesne objawy ciąży: ból piersi

Na zmiany hormonalne wywołane przez ciążę bardzo szybko reagują również piersi. Już samo zakładanie dotąd wygodnego biustonosza może być kłopotliwe. Biust staje się tkliwy w dotyku, cięższy, wrażliwszy na wszelkie uciski, dyskomfort. Zmienia się też skóra w okolicy piersi: pojawia się sieć naczyń krwionośnych, okolice brodawek stają się większe i ciemniejsze.

Wczesne objawy ciąży: zmęczenie

Pierwsze tygodnie ciąży z powodu zmian hormonalnych są trudne. Dominujące jest zmęczenie, które dosłownie zwala z nóg. Sprawia, że wyzwaniem są proste codzienne czynności, nie wspominając o tych, które przed ciążą odbierały siły. Kobieta we wczesnej ciąży może zasypiać o różnych porach, kłaść się bardzo wcześnie i wstawać bardzo późno…a  w ciągu dniu mieć problem z aktywnym funkcjonowaniem.

Wczesne objawy ciąży: wrażliwość na zapachy

Kobieta, która spodziewa się dziecka czuje więcej. Dosłownie może odbierać zapachy, których wcześniej nie czuła. Zdarza się, że nagle i w niezrozumiały sposób zmieniają się jej preferencje pod tym względem – ulubione danie śmierdzi, a perfumy na specjalną okazję są nie do zniesienia.

Wczesne objawy ciąży: ból głowy

Na wczesnych etapach ciąży na skutek zmian hormonalnych przyszłe mamy męczą się również z bólem głowy. Dlatego jeśli istnieje szansa, że tak właśnie jest, bezpieczniej, gdy to konieczne, wziąć paracetamol zamiast ibuprofenu.

Wczesne objawy ciąży: zmiany w odbiorze posiłków

Na początku ciąży przyszła mama, która jeszcze nie wie o tym, że nosi pod sercem dziecko, może mieć problem z zaakceptowaniem smakiem niektórych dań. Zdarza się, że przestają też jej smakować papierosy czy alkohol. Jej organizm instynktownie broni się przed pewnymi substancjami, co można byłoby uznać za genialny instynkt samozachowawczy.

Im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym objawów ciąży jest więcej. Z czasem pojawiają się te, których nie sposób nie zauważyć: zatrzymanie miesiączkowania albo skąpe miesiączki, powiększający się obwód brzucha, z czasem też wyraźnie odczuwalne ruchy dziecka. Zanim jednak te wszystkie symptomy i wyraźne zmiany się pojawią, zazwyczaj kobieta fakt bycia w ciąży potwierdza, wykonując test ciążowy i udając się do lekarza. Tylko ginekolog w trakcie badania może powiedzieć w 100% pewnością, że w brzuchu kobiety rozwija się nowe życie. Wszelkie objawy ciąży, a nawet pozytywny wynik testu ciążowego nie dają takiej gwarancji.

Artykuł powstał przy współpracy portalu sosrodzice.pl, zobacz również 7 zaskakujących objawów ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768