Piosenki dla dzieci

Muzyka jest pięknym światem dźwięków, który trafia w serce każdej osoby, zarówno dorosłej jak i dziecka. Najmłodsi również uwielbiają muzykę, choć nie postrzegają jej jako dziedzinę sztuki, lecz jako sposób na dobrą zabawę.

Nasze pociechy uczą się bardzo szybko, jednak aby nauka dobrze im się kojarzyła, powinna zostać połączona z zabawą, a jeśli szukamy dobrego sposobu na naukę przez zabawę, wówczas warto pomyśleć o muzyce i piosenkach.

Może się wydawać, że śpiewanie piosenek dla dzieci jest tylko jednym ze sposobów na to by dziecko miało zajęcie i nie nudziło się, ale nic bardziej mylnego. Mózg dziecka jest znacznie bardziej podatny na przyswajanie wiedzy od mózgu dorosłego, dlatego właśnie tak ważnym jest, aby dziecko uczyło się cały czas, ale by nie męczyć go typowym sposobem nauki. Śpiewanie dziecięcych piosenek znacząco poprawia dykcję dziecka, uczy go nowych słów, pobudza wyobraźnie, a dodatkowo sprawia, że dziecko czerpie wiele radości, przez co chce się uczyć dalej.

Niech jako przykład posłuży nam piosenka „Stary niedźwiedź mocno śpi”, która jest powszechnie znana i lubiana. Śpiewając taką piosenkę, nasza pociecha uczy się poczucia rytmu w śpiewie, a dodatkowo wyobraża sobie lasy i zwierzęta, co w dużym stopniu pobudza wyobraźnie. Piosenka ta jest bardzo często używana podczas gier i zabaw. Śpiewa się ją często w przedszkolach i zerówkach, w których dzieci stają w kółku i śpiewają ją jako wyliczankę. Wybór odpowiednich piosenek również jest bardzo ważny, ponieważ niektóre z nich posiadają słowa, które nie są znane wielu dzieciom. W piosence „Jadą, jadą misie” możemy usłyszeć fragment, w którym należy zaśpiewać „przyjechały do lasu, narobiły hałasu, przyjechały do boru, narobiły rumoru”. Śpiewając te słowa, dziecko odruchowo zacznie się zastanawiać czym jest bór, oraz czy rumor ma coś wspólnego z hałasem. Wówczas pociecha zacznie zadawać pytania na temat znaczenia różnych słów, dzięki czemu poszerzy swoje słownictwo. Zobacz pozostałe piosenki dla dzieci.

Samo śpiewanie piosenek może jednak być dla dziecka nużące na dłuższą metę, dlatego warto urozmaicić zabawę poprzez taniec, kręcenie kółek, wyliczanki oraz grę na łatwych instrumentach perkusyjnych, takich jak tamburyna, czy różnorodne grzechotki, zwane czasem shakerami. Używanie takich instrumentów jest zalecane przede wszystkim w przedszkolach, ponieważ to tam jest zazwyczaj największa grupa dzieci, a zabawa poprzez granie w grupie niesie ze sobą nie tylko wiele radości, ale także integruje dzieci ze sobą i pomaga w znajdowaniu kolejnych przyjaźni.

Dzieci posiadają ogromną wyobraźnię, która niestety z czasem staje się coraz mniejsza. Póki jednak dziecko jest małe, jego wyobraźnia jest bardzo podatna na wiele bodźców. Warto to wykorzystywać właśnie poprzez muzykę. Każdy z nas zna kolędę pod tytułem „Jingle Bells”, która w Polsce jest znana jako Pada śnieg”. Jej tekst w każdej zwrotce jest przepełniony ruchem i opisem otoczenia, o czym świadczy fragment „Biegniesz drogo nam, nie wiadomo jak, ale nie ma tu nikogo kto by znaczył ślad. Tylko sani pęd, tylko szybko koń, tylko gwiazdy roześmiane i piosenki ton”.

Słuchając lub śpiewając tą piosenkę, nasza pociecha może niemal poczuć na sobie zimowy głód, oraz usłyszeć pod stopami strzelający śnieg. Muzyka potrafi zdziałać cuda w przypadku dzieci, dlatego warto wiedzieć jakie piosenki będą odpowiednie na daną okazję. Śpiewanie lub słuchanie piosenek nie musi zawsze być związane z zabawą i nauką. Piosenki dla dzieci są również doskonałym sposobem na relaks, a skoro mówimy o relaksie, nie powinniśmy pomijać o temacie kołysanek. Kołysanki czasem posiadają smutną tonację, dlatego warto ich unikać. Przykładem dobrej kołysanki jest piosenka pod tytułem „Mrugaj, mrugaj gwiazdko ma”, która posiada spokojną i radosną melodię, oraz tekst którego zadaniem jest uspokoić dziecko, pomóc w relaksie, oraz wpłynąć na jego wyobraźnie w pozytywny sposób.

Dzieci bawią się na wiele różnych sposobów i zapewne każdy z nas będąc dzieckiem, miał jakieś swoje ulubione zabawki. Nie polegajmy jednak tylko na zabawkach, wykorzystujmy piękno muzyki i piosenek dla dzieci, dzięki którym nasza pociecha będzie radosna, a dodatkowo czegoś się nauczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768