Prywatne szkoły ponadgimnazjalne – dlaczego warto?
Twoje dziecko niedługo kończy gimnazjum i nie wie, gdzie chciałoby się uczyć dalej? Profile klas w publicznych technikach i liceach są zbyt ogólne lub mało interesujące? Zastanawiacie się nad szkoła prywatną, ale nie do końca jesteście przekonani? Poniżej rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, dlaczego warto wybrać prywatną placówkę.
Brak przepełnionych klas
Twoje dziecko źle się czuło w dużym gimnazjum, połączonym do tego z szkołą podstawową? W takim razie świetnie odnajdzie się w kameralnym, prywatnym liceum bądź technikum, gdzie liczba uczniów w klasie nie przekracza 15 osób. Dla porównania, w publicznych szkołach ponadgimnazjalnych klasy liczą średnio 30-33 osoby. Dlaczego nauka w mniejszym gronie jest korzystniejsza? Przede wszystkim, Twoje dziecko w niedługim czasie zdąży dobrze poznać swoich rówieśników. Dzięki temu pokona nieśmiałość i stres, które towarzyszyły mu podczas prezentacji czy odpowiedzi na forum. Mniej liczne klasy pozwalają też nauczycielowi na bardziej indywidualne podejście do ucznia. Stwarza to bardziej przyjazną atmosferę, ale przede wszystkim pozwala na poświęcenie dodatkowego czasu na wyjątkowo problematyczne dla młodzieży zagadnienie lub na powtórkę, tak ważną przed egzaminem maturalnym.
Ciekawe profile klas
Prywatne szkoły bardzo często współpracują z uczelniami lub szkołami wyższymi, przez co ich program nauczania i profile klas są zdecydowanie bardziej dostosowane do potrzeb współczesnego rynku pracy niż w publicznych placówkach. Przykładem są http://szkolykreatywne.pl/, które uruchomiły technikum informatyczne ze specjalnością tworzenie gier komputerowych. Uczniowie uczą się tam projektowania fabuły i scenariuszów gier, programowania, ale także tworzenia nowoczesnych interfejsów gier czy posługiwania się narzędziami i metodami projektowania mechaniki i świata gier. Nie brzmi jak nauka? Nic bardziej mylnego! Branża gier to stale rozwijający się sektor polskiej gospodarki, a zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny wciąż rośnie. Tytuł technika wystarczy by Twoje dziecko mogło zarabiać ok. 4 tysięcy miesięcznie.
Urozmaicone zajęcia pozalekcyjne i lepsze wyposażenie klas
Szkoły prywatne to przede wszystkim dodatkowe zajęcia pozalekcyjne. Twoje dziecko twierdzi, że nie ma zainteresowań? W takim miejscu będzie mieć szansę na odkrycie, co tak naprawdę je interesuje. Oprócz typowych kółek zainteresowań: matematycznego, chemicznego, sportowego czy polonistycznego, pojawiają się zajęcia z różnych języków obcych czy filmoznawstwa. Dzięki czesnemu i mniejszej liczbie uczniów w takich placówkach także wyposażenie klas jest zdecydowanie lepsze niż w szkołach publicznych. W każdej z nich znajdują się tablice interaktywne, komputery, projektory, biblioteki cyfrowe czy platformy e-learningowe ułatwiające nauczenie.