Snapchat i Instagram negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne?
Portale społecznościowe typu: Instagram, Snapchat i inne, mogą negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne młodych osób – wynika z badania #StatusOfMind. Używanie tych serwisów może wywołać poczucie odosobnienia i lęku, obniżać samoocenę, a nawet sprzyjać zastraszaniu rówieśników. Media społecznościowe poza tym, że służą do kontaktowania się, mogą być narzędziem szerzenia nienawiści. Facebook zatrudnia specjalne osoby, których zadaniem jest wyłapywanie podejrzanych treści.
Z badania #StatusOfMind przygotowanego przez Royal Society for Public Health i Youth Health Movement wynika, że pośród platform społecznościowych najbardziej pozytywny wpływ na młodych ma YouTube. Według badania platforma ta promuje u młodzieży pozytywne cechy, poprawia świadomość i jest wsparciem w poszukiwaniu wsparcia emocjonalnego.
Media społecznościowe niejednokrotnie są wykorzystywane do dręczenia i szerzenia nienawiści. Ostatnie przypadki transmisji na żywo z samobójstw czy morderstw na Facebooku przesądziły, że serwis postanowił zatrudnić dodatkowych moderatorów treści. Do tej pory było ich ok. 4,5 tys., obecnie Facebook zatrudnił następne 3 tys osób.
To nie jest jedyna zmiana, która czeka Facebooka, zamierza on bowiem wprowadzić możliwość zamawiania posiłków bezpośrednio w serwisie. Obecnie testowana jest funkcja „Order Food”, gdzie po wybraniu przycisku ukaże się lista lokalnych restauracji, z których można zamówić posiłek.
Najnowsze funkcje pojawiły się też na Instagramie, w dużej mierze inspirowane Snapchatem, a co za tym idzie interaktywne, trójwymiarowe filtry na twarz. Są one dostępne gdy wykonuje się zdjęcia za pomocą aplikacji. Serwis wprowadza ponadto możliwość dodawania do zdjęć naklejek z wpisywanymi hashtagami.