Świeża woda niezbędna dla organizmu – jak zadbać o stały dostęp do niej?

Organizm dorosłego człowieka składa się w 60-70% z wody, a jej ilość wraz z wiekiem maleje. Jest niezbędnym składnikiem krwi, tkanek i komórek. Bez niej reakcje biochemiczne nie przebiegają prawidłowo i dochodzi do zaburzenia wielu funkcji organizmu, dlatego jej brak powoduje śmierć w krótkim czasie.

 

Dlaczego woda jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania?

 

Bez wody transport tlenu i składników odżywczych byłby niemożliwy, a na dodatek pojawiłyby się problemy z trawieniem. Woda jest niezbędna do rozpuszczania pokarmu i czerpania z niego wartościowych substancji. Potrzebujemy jej do eliminowania z organizmu zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Zapewnia amortyzację stawów i prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Wspomaga amortyzację stawów. Pozwala utrzymać prawidłową temperaturę ciała. Woda jest ważna dla zachowania dobrego wzroku, ponieważ odpowiada za nawilżenie gałek ocznych i chroni je przed czynnikami zewnętrznymi. Nie można zapominać również o kwestiach związanych z urodą – wpływa na elastyczność i jędrność skóry.

 

Jakie objawy wywołują niedobory wody?

 

Wypijanie zbyt małej ilości wody w krótkim czasie prowadzi do odwodnienia, co skutkuje ospałością, bólami głowy, brakiem apetytu, zmniejszonym wydzielaniem potu, uczuciem suchości w ustach, a w końcu prowadzi do utraty przytomności. Mogą pojawiać się również drgawki.

 

Ile wody dziennie należy wypijać?

 

Dorosły człowiek w ciągu dnia traci 2-2,5 l wody, dlatego zaleca się wypijanie właśnie około 2 litrów wody dziennie, aby skutecznie uzupełnić niedobory. Konkretne zalecenia dotyczące ilości może określić lekarz lub dietetyk, biorąc pod uwagę wzrost, wagę, wiek i tryb życia.

 

Częstotliwość picia wody – czy ma znaczenie?

 

W momencie, gdy zaczynamy odczuwać pragnienie doszło już do odwodnienia organizmu, dlatego wodę należy pić regularnie, a 2 litry podzielić na mniejsze jednostki wypijane systematycznie w ciągu całego dnia. Dlatego zaleca się wypijanie około 8 szklanek wody. Ważne jest częste picie, lecz w małych ilościach.

 

Woda z dystrybutora – komfortowe rozwiązanie

 

Kupowanie butelkowanej wody źródlanej nie jest komfortowe, ponieważ trzeba pamiętać o jej uzupełnianiu. Na dodatek np. w firmie konieczny jest zakup większej ilości butelek, aby pracownicy mieli stały dostęp do wody, a to wiąże się ze sporymi kosztami związanymi nie tylko z samym zakupem, ale również z samą dostawą. Najlepszym rozwiązaniem w kwestii dostawy wody do biura lub domu jest zainstalowanie dystrybutorów i regularny dowóz wody. Dostawca w umówionym dniu dostarcza ustaloną ilość wody, która powinna wystarczyć do następnej dostawy. Należy jedynie zamówić odpowiedni pakiet, biorąc pod uwagę liczbę osób korzystających z wody. Z zaletami takiego rozwiązania można się zapoznać tutaj:  https://www.darnatury.pl/jak-to-dziala. Zamówienie można złożyć przez Internet, co stanowi dodatkowe udogodnienie, a jeśli istnieje taka potrzeba można poprosić również o dostarczenie akcesoriów takich jak plastikowe kubeczki oraz kawa czy herba

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768