Tapety ścienne w pokoju dziecięcym? Czemu nie!

Tapety po wieloletniej nieobecności we wnętrzarskich trendach znów powróciły do mieszkań i domów, oferując mnogość wzorów i kolorów. Zdobią ściany w pokojach, kuchniach, a nawet łazienkach. A gdyby tak zastosować tapetę w pokoju dziecięcym?

Pokój dziecka jest w pewnym sensie pomieszczeniem wielofunkcyjnym. Musi stwarzać warunki zarówno do nauki, jak i zabawy oraz relaksu. Aby mógł spełnić wszystkie te funkcje, musi być odpowiednio urządzony. Musimy zadbać o to, aby pokój wyglądał atrakcyjnie, a jego aranżacja stymulowała rozwój i pobudzała wyobraźnię. Na szczęście dzięki dostępnym na rynku tapetom można ten efekt łatwo osiągnąć.

Ściany w pokoju dziecięcym stwarzają doskonałe warunki do wszelkich działań dekoratorskich. Wnętrze powinno być przede wszystkim pogodne, jednak trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ilością wzorów i kolorów, gdyż mogą one okazać się przytłaczające. Dobrym rozwiązaniem będzie obecność postaci z ulubionych filmów i kreskówek dziecka, które stworzą w pokoju bajkowy klimat lub w przypadku dzieci starszych – wzory ściśle związane z jego zainteresowaniami. Mogą to być na przykład motywy kwiatowe dla miłośniczki przyrody lub motywy marynistyczne dla miłośnika filmów o piratach.

Dlaczego warto pomyśleć właśnie o tapetach?
Przede wszystkim nie powinniśmy się bać wykorzystania tapet w aranżacji wnętrz, w tym również w pokoju dziecka. Gdy zapoznamy się z ofertami producentów i sklepów, zobaczymy, że tapety nie są już nudnym i jednolitym reliktem dawnych czasów. Współczesne ich wcielenie daje nam mnóstwo możliwości. Nieprawdą jest także krążący stereotyp, że kładzenie tapet jest trudne, a one same – dość nietrwałe. Technologia wytwarzania tapet w ostatnim czasie bardzo się rozwinęła, dzięki czemu są one trwalsze, bardziej odporne na uszkodzenia, a do tego często okazują się znacznie wygodniejszym i łatwiejszym w obsłudze rozwiązaniem niż malowanie. Jedną z najważniejszych zalet tapet ściennych jest to, że doskonale kryją wszelkie niedoskonałości na ścianach, jak rysy, dziurki i inne nierówności. Nie wymagają więc ich pracochłonnego i redukowania przy pomocy gipsu, a następnie wygładzania całych ścian, co jest konieczne w przypadku malowania i wymaga zwykle zatrudnienia fachowców.

W sprzedaży dostępne są liczne tapety zmywalne, z których zabrudzenia można zmyć na mokro przy użyciu chociażby gąbki z mydłem. A skoro można je myć na mokro, to znaczy, że nie straszne im zachlapania. W przypadku zastosowania w pokoju dziecięcym jest to niewątpliwa zaleta. Ponadto, tapety ścienne tłumią hałasy, ograniczają występowanie echa, a także ocieplają wnętrze pokoju. Poza tym, gdy pojawi się chęć i konieczność zmiany wraz z dorastaniem dziecka, stare tapety można usunąć, a w ich miejsce położyć nowe. Te wszystkie argumenty nie pozostawiają wątpliwości, że użycie tapet jest rozwiązaniem praktycznym i jednocześnie oferującym niezliczone możliwości.

Rodzaje tapet do pokoju dziecka
Producenci i dystrybutorzy tapet ściennych oferują nam wiele różnych rodzajów tapet. Przy wyborze trzeba mieć na uwadze fakt, że w miejscach, w których przebywają małe dzieci, wszystkie elementy wystroju poddawane są różnym trudnym próbom.

  • Tapety papierowe

Jednym z rodzajów są tradycyjne tapety papierowe. Są dość cienkie, mało odporne na wilgoć i nie kryją tak dobrze niedoskonałości na ścianach, jak inne rodzaje. Ich zaletą jest natomiast niska cena. Zakup tego typu tapety warto rozważyć w przypadku starszego dziecka, które potrafi samo dbać o czystość w pokoju. Trzeba też zwrócić uwagę na stan ścian.

  • Tapety winylowe

Wierzch tapet winylowych pokryty jest dodatkową warstwą PCV, dzięki której można je zmywać mokrą gąbka i mydłem. Ten rodzaj jest szczególnie polecany do pokoju dziecięcego ze względu na wytrzymałość oraz właśnie możliwość umycia.

  • Tapety na flizelinie

Jednym z ciekawszych rozwiązań są także tapety, których spodnią warstwę stanowi flizelina, dzięki której ich montaż jest bardzo łatwy. Wystarczy posmarować ścianę klejem, a następnie przyłożyć bezpośrednio do niej arkusz tapety. Również demontaż tapety jest bardzo prosty, gdyż płaty odchodzą od ściany w całości, nie drą się, ani nie zostawiają na ścianie uciążliwych w usuwaniu skrawków. Dzięki tym ułatwieniom tego typu tapetę kłaść mogą również osoby, które nie mają dużego doświadczenia i wprawy.

Fototapety w pokoju dziecięcym

Całkiem ciekawym rozwiązaniem w pokoju dziecka może być wykorzystanie fototapet, które dają duże możliwości. Sklepy mają w swojej ofercie liczne wzory i kolory, wśród których znajdziemy odpowiednie dla dziewczynek i chłopców w różnym wieku. Pomogą nam stworzyć w dziecięcym pokoju prawdziwy bajkowy świat, pełen ulubionych bohaterów z bajek i książek czy też wnętrze tematyczne związane z obiektem zainteresowań starszych dzieci. Fototapety można bez większych trudności naklejać i usuwać samodzielnie.

Aranżowanie pokoju dziecięcego pozwala rodzicom puścić wodze fantazji oraz dać upust swoim artystyczny talentom. Ogromy wybór dostępnych na rynku tapet umożliwia stworzenie interesującej aranżacji w krótkim czasie i bez większego wysiłku. Decydując się na tapety ścienne unikniemy żmudnego redukowania ubytków w ścianach oraz ich wygładzania. Ponadto, są one trwałe, odporne na różnego rodzaju uszkodzenia, a często także zmywalne. Tapeta dobrze dobrana do pomieszczenia i jego specyfiki zagwarantuje nam spójną i harmonijną aranżację. Inspiracji można poszukać np. na https://www.leroymerlin.pl/dekoracja-scian-i-sufitow/tapety-bordiury-okleiny/tapety,a869.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768