Trzydniówka – jak ją rozpoznać?
Już od momentu narodzin dziecka, jakiekolwiek objawy jego choroby, wywołują u mam olbrzymi stres. Jednak nie wszystkie niepokojące symptomy muszą zwiastować pojawienie się poważnej infekcji. Twoje dziecko stało się niespodziewanie apatyczne lub, dla odmiany, niespokojne? Nie ma kataru, ani kaszlu, ale towarzyszy mu dokuczliwa gorączka? Zachowaj spokój. Niewykluczone, że to tylko trzydniówka.
Przebieg trzydniówki
Trzydniówka, zwana inaczej trzydniową gorączką lub rumieniem nagłym, to łagodnie przebiegająca choroba infekcyjna wieku dziecięcego, która może wystąpić o każdej porze roku. Chorują na nią najczęściej niemowlęta od 6 miesiąca życia oraz dzieci do lat 3. Młodsze niemowlęta są chronione przez przeciwciała otrzymane od matek, jeszcze w okresie ich ciąży.
Trzydniówka to choroba wywołana przez wirusa human herpesvirus 6 (HHV-6). Nie ma na nią szczepionki, jednak dziecko, które raz przejdzie chorobę, zyskuje na nią odporność. Pomimo, że na trzydniówkę chorują tylko dzieci, wirus przenoszony jest także przez dorosłych. W fazie początkowej chorobę ciężko jednoznacznie zdiagnozować, ponieważ jej jedynym objawem jest podwyższona temperatura. Aby zapobiec rozprzestrzenieniu się choroby, już przy pojawieniu się pierwszych jej objawów, należy odizolować gorączkujące niemowlę od innych dzieci.
Typowe objawy trzydniówki to wysoka gorączka, po której następuje spadek temperatury ciała. Często towarzyszy temu wysypka. Gorączka może pojawić się nagle, utrzymywać się od 2 do 4 dni i dochodzić nawet do 39-40 stopni Celsjusza. Po kilku dniach od ustąpieniu gorączki, na ciele dziecka pojawia się wysypka w postaci drobnych, różowych plamek. Początkowo pojawia się na tułowiu dziecka, ale może rozprzestrzenić się także na szyję i twarz. Utrzymuje się średnio 1-2 dni, nie swędzi. Wyżej wymienionym objawom może towarzyszyć brak apetytu, złe samopoczucie, lekko zaczerwienione gardło, a także powiększone węzły chłonne. Pamiętaj jednak, aby nie stawiać diagnoz samodzielnie. Wysoka temperatura bywa sygnałem poważnej choroby, np. anginy, zapalenia ucha, dróg moczowych, itp.
Jak przynieść ulgę dziecku?
Niestety nie ma skutecznego lekarstwa na trzydniówkę. Możesz jednak pomóc swojemu dziecku poprzez łagodzenie objawów gorączki, która w tej chorobie jest najgroźniejsza. Jako rodzic, powinieneś także zapewnić dziecku spokój oraz pamiętać, aby wietrzyć mieszkanie i nie przegrzewać pomieszczeń, w których przebywa chory malec. Nie wolno dopuścić do odwodnienia organizmu, dlatego podawaj dziecku dużo wody lub płynów z elektrolitami. Gorączkę najlepiej zwalczać lekami przeciwgorączkowymi (paracetamol lub ibupofren). Jeśli dziecko nie reaguje na leki, gorączka nie ustaje, w przeciągu 5 dni wysypka samoistnie nie znika, pojawiają się drgawki gorączkowe albo stan dziecka pogarsza się, bezzwłocznie wezwij lekarza.
Inne przyczyny wysypki u dziecka
Wysypka, która pojawia się u niemowląt pod postacią krostek, plamek, grudek lub zaczerwienienia, może mieć różne przyczyny. Niektóre zmiany ustępują samoistnie, inne jednak, mogą być skutkiem choroby zakaźnej (różyczka, ospa, szkarlatyna), alergii lub problemów o podłożu dermatologicznym. W takiej sytuacji niezbędne jest leczenie u specjalisty, który ustali co jest przyczyną reakcji alergicznej, czy chorobowej. Wysypka na tle alergicznym występuje najczęściej w formie pokrzywki, a alergiczne zmiany najlepiej łagodzić smarując je odpowiednią maścią. W przypadku alergii pokarmowej, konieczne jest wprowadzenie diety eliminacyjnej. Natomiast przy zdiagnozowanej alergii wziewnej lub kontaktowej, wystarczy unikać alergenu, który jest powodem wystąpienia uczulenia.
Kolejną przyczyną wysypki może być atopowe zapalenie skóry, które leczy się poprzez natłuszczanie skóry lub dodatkowo podawanie sterydów. U dzieci, bardzo często występują także drobne krostki zwane potówkami, oraz wysypka pojawiająca się na skórze pośladków, która sygnalizuje pieluszkowe zapalenie skóry. Pamiętaj jednak, że bez względu na to, jakiego rodzaju wysypki dokucza twojemu dziecku, jeżeli towarzyszy jej wysoka gorączka, która utrzymuje się przez wiele dni, konieczna jest wizyta u pediatry. Więcej o trzydniówce na http://www.osesek.pl/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/dzieciece-choroby/1116-niemowle-trzydniowka.html