W ramach Dni Elektrorecyklingu w Warszawie posadzono pierwsze drzewo gatunku recy-KLON!

Drzewko będzie rosło ok. dwóch tygodni, a po ścięciu trafi do specjalistycznego zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Tam zostanie przetworzone i stanie się cennym surowcem wtórnym. Gdyby jednak sprzęty, z których się składa trafiły na wysypisko lub do lasu, groziłoby nam niebezpieczeństwo. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny zawiera bowiem toksyczne substancje (np. rtęć, brom, kadm, azbest, PCB i inne), które wywołują szereg niebezpiecznych chorób – od mutacji po nowotwory, choroby nerek, układu nerwowego, rozrodczego czy kostnego. Zawarte w urządzeniach chłodniczych gazy wpływają z kolei na zmiany klimatu i powiększanie się dziury ozonowej. Rocznie Polacy wyrzucają około 250 000 ton elektroodpadów, a ilość ta rośnie o około 5% rocznie!

Instalacja autorstwa pana Marka Zalewskiego stanęła przed Mazowieckim Instytutem Kultury przy ul. Elektoralnej i została przygotowana w ramach Dni Elektrorecyklingu. Akcja organizowana jest w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. Mieszkańcy tych miast mogą odwiedzić wystawy plakatów edukacyjnych(w Warszawie – przed kinem Muranów), przyjść na bezpłatny, edukacyjny seans filmowy, a dzieci z lokalnych szkół zaproszone są do wzięcia udziału w konkursie w formie gry miejskiej. W najbliższą sobotę – 25 października, we wszystkich trzech miastach organizowana jest też zbiórka elektrośmieci. Wszystko po to, aby pobudzić wyobraźnię i zmienić nawyki Polaków. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest bowiem odpadem niebezpiecznym i musi być oddawany do specjalnych punktów zbierania. Akcję organizuje Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A., przy udziale lokalnych władz, instytucji i Partnerów. Więcej na www.dnielektrorecyklingu.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768