Zabawki kreatywne – dlaczego są tak ważne dla rozwoju dziecka?

O zabawkach kreatywnych mówi się ostatnimi czasy dużo i każdy producent próbuje podciągnąć swoje produkty pod tą kategorię. Czy to tylko moda, czy rzeczywiście mają one wpływ na prawidłowy rozwój dziecka? Wbrew pozorom zabawki takie istnieją od bardzo dawna, tyle, że wcześniej nie kategoryzowano ich wspólnie. Dopiero z czasem, dzięki badaniom nad rozwojem dziecka, wyłoniono z różnych grup zabawek te, które najlepiej przyczyniają się do rozwoju intelektualnego i poznawczego malucha. Okazało się, że to często najprostsze, nieprzeładowane elektroniką i wielofunkcyjnością przedmioty inspirują twórczą zabawę. Skomplikowane mechanizmy narzucają bowiem pewną formę zabawy, nie zachęcając do eksperymentowania. Natomiast przybory plastyczne czy zestaw do szycia nie ograniczają inicjatywy dziecka i tym samym stymulują wyobraźnię. Do łask powracają więc proste, mechaniczne zabawki drewniane czy zestawy do malowania. Wśród nowinek znaleźć można wszelkiego rodzaju masy plastyczne czy produkty do robienia domowych witraży. Wykorzystują one co prawda nowoczesne materiały, ale w działaniu są proste i pozostawiają dziecku dużą dowolność w użytkowaniu. Duży wybór różnego rodzaju zabawek kreatywnych oferuje sklep z zabawkami Epinokio.pl.

Przybory plastyczne

Kreatywne, czyli twórcze. To właśnie zajęcia plastyczne, takie jak malowanie wycinanie, rysowanie i klejenie jest doskonałym polem do samorealizacji malucha. Od najmłodszych lat można stopniowo wprowadzać coraz precyzyjniejsze prace plastyczne, wykorzystujące i rozwijające zarówno zdolności manualne, jak i wyobraźnię dziecka.

Małym dzieciom, które nie potrafią jeszcze rysować ani precyzyjnie nanosić kolory można zaproponować proste w obsłudze stempelki. Do wyboru jest szeroka gama produktów drewnianych, plastikowych czy piankowych, które można wykorzystać do różnych aktywności. Słoneczne bistro daje szansę na „przyrządzenie” swojej własnej stempelkowej pizzy z pieczarkami, salami i papryką. Alfabet to zestaw drewnianych stempelków ze wszystkim literami, dzięki którym można przygotować każdą wiadomość (może być różnokolorowa dzięki 4 poduszeczkom z tuszami). Stempelki mogą również służyć jako informacja zwrotna: dzięki buźkom z różnymi minami dziecko może łatwiej wyrażać swoje emocje, a rodzic nagradzać je za dobrze wykonane zadania (np. na kartce na lodówce).

Z czasem doskonale sprawdzą się wszelkiego rodzaju zestawy do malowania i kolorowania. Dzięki nim dziecko pozna kolory i kształty, nauczy się także precyzji i cierpliwości. Co więcej, dobór kolorów i treść rysunków jest często odzwierciedleniem emocji dziecka. Świetnym prezentem, który w związku z tym można sprawić dziecku jest kolorowe autko, zamek bądź traktor do pokolorowania. To super frajda zarówno dla małych księżniczek, jak i amatorów 4 kółek. Oto dziecko stoi przed szansą „skonfigurowania” własnego modelu – zupełnie niepowtarzalnego i kolorowego. Wystarczy złożyć maszynę z wcześniej pokolorowanej tektury falistej.

Twórcza aktywność stymuluje w małym człowieku umiejętność wyrażania uczuć. Poza rozwojem intelektualnym i emocjonalnym, prace plastyczne wpływają też na rozwój zdolności manualnych dziecka. Doskonałym motorem kształtowania motoryki małej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej mogą być na przykład wycinanki czy origami. Ważne przy tym, by dopasować proponowane techniki do możliwości pociechy. Przy tak dużym wyborze produktów plastycznych na rynku, można znaleźć coś dla dziewczynek i chłopców w każdym wieku.

Masy plastyczne

Odkryciem ostatnich lat są masy plastyczne. Wśród nich znaleźć można tradycyjną plastelinę, ale też wiele nowych typów mas plastycznych o różnych właściwościach. Wśród nich bardzo popularne są: miękka ciastolina, sypki, ale formowalny piasek kinetyczny, a także utwardzalne – masa solna, glina czy modelina. Każda z nich stymuluje poznawanie nowych faktur, daje różne możliwości interakcji i rozwoju manualnego. Można je ugniatać, rolować, dowolnie łączyć kolory i kształtować w foremkach. Masy utwardzalne można po wyschnięciu także pomalować. Produkty te nie ograniczają w żaden sposób wyobraźni dziecka, pozwalając na nieskrępowaną ekspansję twórczą. Wiele badań wskazuje też na ich uspokajający wpływ. Będą więc doskonałym wyborem dla dzieci nadpobudliwych i przejawiających problemy z koncentracją.  

Zrób to sam (przybory do szycia, krosna, zestawy konstruktorskie)

Mniej więcej w wieku przedszkolnym dzieci zaczynają naśladować zachowania dorosłych. Fascynuje je świat rodziców, otaczające ich przedmioty, wykonywane czynności. To dobry moment by zapoznać malucha z zabawkami kreatywnymi umożliwiającymi wykonywanie i konstruowanie własnych ozdób i przedmiotów codziennego użytku. Chłopca podpatrujących majsterkującego tatę, na pewno zainteresuje mały, zabawkowy zestaw konstruktorski. Dziewczynki już od najmłodszych lat mogą pobawić się w projektowanie biżuterii dla siebie i dla mamy. Wspólne nanizywanie na nitkę bądź wstążeczkę kolorowych paciorków o różnych kształtach może być wspaniałym pretekstem do rozmowy i pracy twórczej. Później takimi małymi rękodziełami dziewczynka może wymieniać się z koleżankami.

Doskonałymi zabawkami stymulującymi rozwój manualny dziecka, precyzję i koordynacje ruchową są też wszelkiego rodzaju przybory do szycia i wyszywania. Na rynku znaleźć można nawet minikrosna, a nawet zestawy do samodzielnego wykonania przytulanki. Zamiast więc kupować kolejnego pluszaka można pozwolić dziecku na jego zrobienie. Poza oczywistą stymulacją zdolności manualnych, zabawka taka pozwoli maluchowi odkryć szczególną wartość własnoręcznie wykonanych przedmiotów.

Drewniane zabawki kreatywne

Wśród zabawek kreatywnych królują te wykonane z naturalnych, bezpiecznych materiałów. Stąd, po latach dominacji plastiku, powracają do łask produkty drewniane. Klocki, składane zabawki manualne i drewniane przybory plastyczne przeżywają istny renesans. Trudno się temu dziwić. Drewno jest w końcu nie tylko trwałe, ale też pozbawione zbędnej chemii. W ofertach sklepów znaleźć można również zabawki wykorzystujące inne materiały naturalne. Obrazki z piasku, jedwab do malowania czy motki wełny do szydełkowania. Kontakt z ich różnorodnymi fakturami i właściwościami na pewno doskonale wpłynie na rozwój poznawczy dziecka.

Wybierając zabawki warto zwrócić uwagę, czy będą one pozwalały jedynie na odtwórczą, z góry zasugerowaną zabawę, czy też dadzą dziecku pewną swobodę i dowolność w wykorzystaniu. Wystarczy przyjrzeć się temu jak kreatywnie maluchy potrafią podejść do przedmiotów codziennego użytku, takich jak rolki po papierze toaletowym, opakowania czy produkty spożywcze, by dostrzec ich potencjał twórczy. Jego rozwój w dużym stopniu zależy od tego, czy rodzic zadba o przybory ułatwiające ekspresję i samorealizację dziecka. W dzisiejszych czasach niezwykle ważne jest tez motywowanie maluchów do spędzania czasu wolnego od mediów i elektroniki, którymi na co dzień są niemal bez przerwy otoczone. Zamiast więc posadzić dziecko przed telewizorem czy dać mu do zabawy tablet, lepiej stworzyć mu kreatywny kącik i zachęcić do aktywności z dala od wirtualnego świata. Przy okazji przyczyni się to do jego rozwoju poznawczego, ruchowego i emocjonalnego. Samodzielne kształtowanie obrazów i brył pozwoli dziecku poznać i lepiej zrozumieć zachodzące w otaczającej go przestrzeni relacje i procesy. Zgniecenie plasteliny zmieni jej kształt, różny nacisk kredki na kartkę da inne natężenie koloru, nierówno postawiony klocek na klocku spadnie. Żadna z tych rzeczy nie wydarzy się na ekranie tabletu czy w telewizorze.

One thought on “Zabawki kreatywne – dlaczego są tak ważne dla rozwoju dziecka?

  1. Cały wpis jest niezwykle ciekawy, jednak najbardziej spodobał mi się akapit dotyczący zabawek drewnianych. Jestem zwolenniczką zabawek ekologicznych, a przy okazji trwałych i bezpiecznych zarówno dla malucha jak i środowiska 😉
    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768