Zakończyły się III Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu.

Dane świadczące o systematycznym wzroście ilości odpadów są zatrważające. O ok 5% rocznie wzrasta ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużywamy także coraz więcej opakowań. Dodatkowo, elektrośmieci zawierają substancje toksyczne, bardzo szkodliwe dla zdrowia oraz życia ludzi, a także wpływające na zmiany klimatu. Zmiana przyzwyczajeń i zachowań Polaków stała się koniecznością. Dlatego już po raz kolejny podjęliśmy się organizacji tej lubianej przez Wrocławian i ważnej Akcji.

Początkowo Dni Elektrorecyklingu były realizowane jedynie we Wrocławiu. Jednak sukces poprzednich edycji, w szczególności zaangażowanie młodzieży oraz szerokie zainteresowanie mediów i mieszkańców zmotywował Organizatorów do rozszerzenia projektu na kolejne miasta: Warszawę i Kraków.

W każdym z miast Akcja przebiega nieco inaczej, łączy je jednak kilka stałych punktów programu. We Wrocławiu w 2014 roku odbyły się: konkurs w formie gry miejskiej dla młodzieży, edukacyjne seanse filmowe na Placu Solnym, publikacja poradnika (np. w Gazecie Wrocławskiej 30 października). W Krakowie zrealizowaliśmy także ekologiczną prowokację na Plantach, a ulicę Elektoralną w centrum Warszawy ozdobiła sugestywna instalacja artystyczna – gigantyczne drzewo recyklingowe.

Podsumowanie Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu:

Akcja rozpoczęła się we Wrocławiu 24 września otwarciem konkursu dla szkół w formie „Gry Miejskiej”. Zabawa ta wykorzystuje metodykę podchodów, co wyjątkowo podoba się młodzieży. Około 2,5 km trasa, plansze z zadaniami ilustrowane ręką wybitnego rysownika komiksowego Marcina Kułakowskiego i ciekawe zadania skusiły aż 31 szkół, które wystawiły 86 zespołów (47 ze szkół podstawowych i 39 z gimnazjów). To rekord! W żadnym innym mieście frekwencja nie była aż tak wysoka!

Od 26 do 29 października na Placu Solnym wyświetlany był film edukacyjny dotyczący prawidłowego postępowania z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Przez 4 dni film wyświetlono ponad 100 razy a obejrzało go kilka tysięcy przechodniów.

25 października podczas zbiórki elektroodpadów na parkingach sieci TESCO (ul. Kiełczowska, Długa, Legnicka) zebraliśmy około tony elektrośmieci, które trafią do recyklingu.

Natomiast 30 października osiem najlepszych zespołów, w 2 kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe i gimnazja) odebrało atrakcyjne nagrody – w tym sprzęt elektroniczny (laptopy, drukarki, odtwarzacze multimedialne). Pięcioosobowemu Jury przewodniczyła Pani Ewa Wolak, posłanka, wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz członkini Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Podczas gali kończącej Dni Elektrorecyklingu w Klubie Firlej wystąpiły dziecięce zespoły muzyczne i formacje taneczne z Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, okolicznych szkół i przedszkoli. Podsumowano także inną partnerską Akcję – Wrocławskie Dzieci Uczą Segregować Śmieci.

Patronat honorowy nad Wrocławskimi Dniami Elektrorecyklingu objął Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. W organizację włączył się też aktywnie Urząd Miasta i Centrum Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży.

Organizatorami Dni Elektrorecyklingu są:

Biosystem Elektororecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz ZGK Organizacja Odzysku Biosystem S.A.

Szczegółowe informacje o Dniach Elektrorecyklingu w poszczególnych miastach dostępne są na stronie internetowej www.dnielektrorecyklingu.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768