Zimowe problemy z cerą u osób z wrażliwą skórą

Problem skóry wrażliwej może dotyczyć wielu osób, bez względu na płeć i wiek. Jest to najtrudniejszy rodzaj cery- nigdy nie wiadomo jak zareaguje na nowe preparaty i które z nich będą dla niej najbardziej odpowiednie. Jest również skłonna do częstych i szybkich reakcji alergicznych. Wiąże się to z dużą nadreaktywnością skóry na kosmetyki i liczne czynniki zewnętrzne. Osoby z wrażliwą cerą bardzo intensywnie reagują na wysokie lub niskie temperatury. Jest to widoczne zwłaszcza zimą. Warto więc wiedzieć jak zadbać o skórę wrażliwą w mroźne dni.

Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

Objawy wrażliwości skóry można podzielić na dwa rodzaje: obiektywne, czyli widoczne gołym okiem i subiektywne, czyli takie, które się odczuwa, ale ich nie widać. Do tych pierwszych zaliczyć można zaczerwienienie, łuszczenie się, suchość oraz obrzęk. Do subiektywnych natomiast uczucie swędzenia, pieczenia, nadmiernego ściągnięcia, kłucia i mrowienia. Stopień odczuwania tych objawów jest różny i zależy w głównej mierze od ilości receptorów znajdujących się na skórze, które wysyłają do mózgu informację o trwającym procesie zapalnym. Poziom nasilenia objawów uzależniony jest także od rodzaju czynnika, który wywołał wrażliwość. Na pewno będzie on większy, jeżeli przyczyną okaże się choroba, jak np. atopowe zapalenie skóry. Jeśli zauważymy u siebie któryś z powyższych objawów, niezwłocznie powinniśmy udać się dermatologa w Warszawie lub innym większym mieście, w celu wykonania niezbędnych badań i ustalenia sposobu pielęgnacji skóry.

Co może zaszkodzić cerze?

W okresie zimowym skóra wrażliwa jest najbardziej narażona na wpływ niekorzystnych warunków zewnętrznych. W momencie, gdy temperatura powietrza spada poniżej 7 °C, skóra wytwarza mniej substancji natłuszczających naskórek. Również suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach lub zmiany temperatury z wysokiej na niską są szkodliwe i mogą powodować podrażnienie. Warto również uważać na promienie słoneczne, które odbijając się od śniegu mogą wywierać niekorzystny wpływ na skórę wrażliwą. Czynniki te w widoczny sposób osłabiają jej mechanizmy obronne. Oprócz warunków atmosferycznych cerze wrażliwej szkodzą także czynniki pochodzące z zewnątrz i z samego organizmu człowieka. Do elementów zewnętrznych, egzogennych, zalicza się twardą wodę, źle dobrane kosmetyki, pocieranie oraz reakcje na niektóre składniki pokarmów. Do elementów endogennych, czyli związanych z pracą organizmu należą stres i hormony, a w przypadku atopowego zapalenia skóry również pot, który może nasilać zmiany zapalne.

Jak pielęgnować skórę wrażliwą zimą?

W pielęgnacji skóry wrażliwej bardzo ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, szczególnie zimą. Najlepiej stosować preparaty dostępne w aptekach, które są przeznaczone do skóry wrażliwej lub atopowej. Nie zawierają one substancji drażniących i kompozycji zapachowych, co pozwala na ograniczenie reakcji alergicznych skóry. Kremy dedykowane osobom z wrażliwą skórą mają w składzie substancje kojące. Zawierają także filtr słoneczny. Należy pamiętać, aby w okresie zimowym nie tylko intensywnie nawilżać cerę, ale także smarować ją specjalnymi preparatami natłuszczającymi, które będą dla niej stanowić naturalną barierę ochronną.

Jeśli mimo stosowania kosmetyków przeznaczonych do cery wrażliwej, na skórze utrzymuje się podrażnienie, zaczerwienienie lub suchość, to konieczna będzie wizyta u lekarza dermatologa, np. w Gabinecie Lekarskim TOMMED. Pomoże on dobrać odpowiedni sposób pielęgnacji, co przyczyni się do poprawy wyglądu skóry oraz zmniejszenia lub nawet zlikwidowania jej nadreaktywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 776