Dzieci powinny czytać książki

Dane z ostatnich lat są alarmujące. Wynika z nich, że coraz mniej ludzi w Polsce czyta książki. Szczególnie niepokojący jest fakt, że liczny procent nieczytających stanowią dzieci i młodzież. Zadaniem rodziców jest zatem wprowadzanie swoich pociech w magiczny świat czytelnictwa już od najmłodszych lat.
Czytanie książek jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka, ponieważ ćwiczy i rozwija jego wyobraźnię oraz poszerza horyzonty. Osobami, które mają za zadanie rozpowszechniać u dzieci zamiłowanie do czytania są przede wszystkim rodzice. Powinni zacząć od czytania dzieciom książek, które z czasem przerodzi w czytanie wspólne i stanie się jedną z atrakcyjniejszych możliwości spędzania wspólnego czasu. Zaowocuje to powstaniem i pogłębieniem się emocjonalnych więzi między dzieckiem i rodzicami, partnerską relacją opartą na wzajemnym zrozumieniu i zaufaniu. Treści zawarte w książkach skłaniają do wielu refleksji, którymi dzieci będą chciały podzielić się z bliskimi osobami, zachęcają do zadawania pytań oraz rozmów.
Rynek książek dla dzieci jest obecnie bardzo bogaty. Półki w księgarniach wręcz uginają się od atrakcyjnie wydanych i kolorowych książek dla najmłodszych. Naszym zadaniem jest natomiast wybór takich książek, które okażą się dla naszych pociech wartościowe. Jak więc znaleźć dla dziecka książkę nie tylko ładną i kolorową, ale także mądrą?
Szukamy wartościowej książki
Aby wybrać odpowiednią książkę dla dziecka, warto poznać porady ekspertów, autorów akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Opracowali oni wytyczne, które pozwalają dokonać dobrego wyboru, a także listę konkretnych pozycji książkowych dla dzieci, z którą warto się zaznajomić.
Pierwszą ważną kwestią jest dostosowanie treści książek do wieku i wrażliwości dzieci, gdyż treści przeznaczone dla starszej grupy wiekowej mogę w dzieciach budzić niepokój. Informacja, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczona jest dana książka, znajduje się na jej okładce.
Przeznaczona dla dziecka książka powinna być nie tylko zabawna i ciekawa. Musi przede wszystkim nieść ze sobą jakieś ważne przesłanie, naukę o tym, co w życiu jest ważne. Jej treści powinny promować wzorce właściwych postaw, jak szacunek wobec innych ludzi, zwierząt, czyjegoś mienia. Zawarte w książce treści powinny być także wolne od doskonale nam wszystkim znanych stereotypów związanych z pochodzeniem, rasą, kulturą, a także płcią.
Nie bez znaczenia jest też poprawność językowa. Książka dla dzieci powinna być napisana językiem prostym i przystępnym dla dzieci, ale jednocześnie poprawnym. Bardzo ważne jest, aby dziecko od samego początku przygody z czytelnictwem miało styczność z językiem pozbawionym błędów językowych, ortograficznych czy gramatycznych. Ponadto, książka powinna także rozwijać u dziecka odpowiednie poczucie humoru, uczyć myślenia, kultury osobistej oraz dobrego smaku.
Książkami mądrymi o wartościowych treściach są również takie te, które uczą dzieci radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w życiu i pomagają pozbyć się towarzyszących im lęków. Mowa tu o takich sytuacjach, jak śmierć bliskiej osoby (np. babci, dziadka) czy rozwód rodziców.
Przez zakupem książki
Zanim kupimy książkę, powinniśmy dowiedzieć się o niej jak najwięcej, co dziś, w dobie Internetu nie jest takie trudne. W sieci na różnych portalach oraz forach znajdziemy zarówno recenzje ekspertów – pedagogów i nauczycieli, jak i prywatne opinie innych rodziców. Dowiemy się, które książki inni nam polecają, a jakie raczej odradzają i dlaczego.
Gdy już postanowimy dokonać zakupu, powinniśmy zrobić to sami, bez towarzystwa dziecka. I to niezależnie od tego, czy zasiądziemy przed komputerem, by zapoznać się z propozycjami przygotowanymi przez księgarnie internetowe czy też postanowimy wybrać się do księgarni stacjonarnej. Będziemy mogli na spokojnie zastanowić się nad wyborem oraz obejrzeć interesujące nas książki. Dzięki temu dziecko nie będzie nam przeszkadzało ani też próbowało wywierać na nas jakiegokolwiek wpływu.
Odpowiednia pora na czytanie
Pora dnia, o której będziemy wraz z dzieckiem zasiadać do lektury, jest kwestią całkowicie indywidualną. Przy jej ustalaniu musimy kierować się preferencjami i możliwościami własnymi oraz naszych dzieci. Najważniejsze jest to, by czytanie na stałe zagościło w rodzinie i sprawiało wszystkim radość. Wspólne czytanie sprawi, że dziecko nauczy się wrażliwości, będzie lepiej się rozwijać oraz szybciej poznawać otaczający je świat. Odpowiednie książki znajdzie się na przykład na http://sklep.wsip.pl/