Jak zacząć uczyć dziecko angielskiego lub hiszpańskiego w domu?

Wielu rodziców chciałoby uczyć swoje dzieci angielskiego w domu, ale nie wiedzą, jak zacząć. Problem pojawia się zwłaszcza teraz – pandemia nie sprzyja nauczaniu poza domem! Ale rodzice mogą temu skutecznie zaradzić Nie ma znaczenia, czy Twój angielski lub hiszpański jest doskonały. Najważniejsze jest to, że jesteś entuzjastycznie nastawiony i dajesz swoim dzieciom wiele zachęt i pochwał. To doskonale na nie działa! Dzięki tak odpowiedniemu podejściu, Twoje dziecko nabierze entuzjazmu dla nauki dowolnego języka. Nie martw się, jeśli Twoje dziecko nie zacznie natychmiast mówić po angielsku lub hiszpańsku. Dobra wprawka w domowych warunkach sprawi, że maluchowi będzie lepiej nauczyć się go później, np. w szkole językowej. Jak zacząć uczyć dziecko dziś w domowych warunkach?

Ustalenie rutyny podczas domowej nauki – to bardzo ważne!

Ustal rutynę nauki w domu. Lepiej prowadzić krótkie, a częste sesje niż długie i rzadkie. Piętnaście minut wystarczy w przypadku bardzo małych dzieci. To czas, w którym dziecko może osłuchać się z językiem, a dodatkowo możesz stopniowo wydłużać sesje w miarę dorastania dziecka i zwiększania jego koncentracji. Zadania powinny być krótkie i zróżnicowane, aby zwrócić uwagę dziecka.

Staraj się wykonywać określone czynności dot. nauki, codziennie, najlepiej o tej samej porze. Dzieci czują się bardziej komfortowo i pewnie, kiedy wiedzą, czego się mogą spodziewać. Na przykład: możesz zagrać w anglojęzyczną grę każdego dnia po szkole lub poczytać angielską historię ze swoimi dziećmi przed snem. 

Jeśli masz miejsce w domu, możesz stworzyć angielski kącik, w którym utrzymasz wszystko związane z angielskim, na przykład książki, gry, DVD lub rzeczy, które zrobiły twoje dzieci. Powtarzanie jest niezbędne – dzieci często muszą słyszeć słowa i frazy wiele razy, zanim poczują gotowość do samodzielnego posługiwania się językiem obcym.

Zabawa – naturalny sposób, by oswoić dziecko z językiem obcym!

Dzieci uczą się naturalnie podczas zabawy. Nie ma absolutnie nic lepszego niż prosta nauka poprzez rozrywkę. Fiszki to świetny sposób na naukę i korygowanie słownictwa. Istnieje wiele różnych gier całą rodziną. Zaletą nauczania języka angielskiego lub hiszpańskiego w domu jest to, że możesz używać codziennych sytuacji i prawdziwych przedmiotów znajdujących się w domu, aby ćwiczyć język w sposób naturalny i kontekstowy. 

Na przykład: możesz porozmawiać z dzieckiem o ubraniach, gdy maluch się ubiera lub sortujesz pranie porozmawiajcie po angielsku, np. „Załóżmy niebieskie skarpetki”, „To jest T-shirt taty”.

Korzystanie z opowieści – świetny sposób na naukę

Młodsze dzieci uwielbiają książki o jasnych kolorach i atrakcyjnych ilustracjach. Spójrz na zdjęcia i pobaw się z dzieckiem w wypowiadaniem słów po angielsku lub hiszpańsku, jednocześnie wskazując na zdjęcia. Później możesz poprosić dziecko o pokazanie różnych rzeczy, np. „Gdzie jest kot?”. Po chwili zachęć ich do wypowiedzenia słów, zadając pytanie „Co to jest?”. Słuchanie opowieści przyzwyczai Twoje dziecko do dźwięków i rytmów języka angielskiego lub hiszpańskiego.

Inną znakomitą zabawa, z której można obecnie skorzystać jest słuchanie bajek czytanych w języku angielskim lub hiszpańskim przez lektorów ze szkoły języka angielskiego dla dzieci w Łodzi – Baby English School: https://babyenglishcenter.pl/.

Codziennie na ich fanpage’u na Facebooku, obecnie w dobie koronawirusa czytane są bajki dla najmłodszych. W „normalnych” czasach – dzieci uczestniczą w cudownych zajęciach, w trakcie których zgłębiają wiedzę poprzez zabawę. Dzieci uczą się, mają rozrywkę, doskonałe zabawy, a jednocześnie bez trudu zgłębiają język hiszpański lub angielski. Np. w trakcie zajęć najmłodsi śpiewają piosenki. To naprawdę skuteczny sposób na naukę nowych słów i poprawę wymowy. Piosenki wraz z dołożonym do tego ruchem są szczególnie dobre dla bardzo małych dzieci, ponieważ mogą się przyłączyć się do zabawy, nawet jeśli nie są jeszcze w stanie śpiewać piosenki. 

Bez względu na to, jakie masz podejście, najważniejszą rzeczą jest relaks, dobra zabawa i uczynienie z nauki angielskiego przyjemnego doświadczenia zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Nie czekaj, aż świat się zmieni – zacznij zmieniać świat razem z dzieckiem już dziś!

 

 

Źródło: Artykuł partnerski

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768