Symbol w postaci szatki do chrztu 

Dziecko oczekujące na chrzest, ma na sobie białe szatki

Artykuł sponsorowany

Chrzest małego dziecka to dla niego jedna z pierwszych i najważniejszych uroczystości. Całe to wydarzenie przysparza jak najbardziej mnóstwo radości, ale także troski, czy aby na pewno wszystko będzie dobrze przebiegało. Pierwszym krokiem jest wybór chrzestnych, daty chrztu oraz miejsca udzielenia sakramentu.

Kto kupuje białą szatkę?

Wydarzenie w postaci chrztu świętego jest niewątpliwie wyjątkowym doświadczeniem. Dorośli, zwłaszcza rodzice chrzestni przyjmują na siebie obowiązek pomocy rodzicom w wychowaniu dziecka. Mama chrzestna jest odpowiedzialna również za nałożenie, nierzadko również zakup, białej szatki na pierś dziecka. Jest to bardzo ważny symbol, ponieważ oznacza on oczyszczenie dziecka z grzechu pierworodnego oraz przyjęcie maluszka do wspólnoty katolickiej. Szatka do chrztu symbolizuje także czystość i niewinność dziecka, które w tym momencie wkracza na nową, nieznaną dotąd drogę życia. W odkrywaniu świata, podążaniu za nauką Kościoła ma pomagać Matka Chrzestna. Jej rola rozpoczyna się w momencie, gdy kapłan mówi o nałożeniu szatki na pierś dziecka. Ma to miejsce po namaszczeniu olejem krzyżma świętego. Tak to wygląda z formalnej strony, mając już niezbędną wiedzę w tym zakresie, warto zastanowić się nad wyglądem samej szatki.

Szatka do chrztu haftowana

Do pewnego momentu uznawano szatki jedynie w kolorze białym, niedopuszczalne były inne akcenty kolorystyczne. Na szczęście tendencja ta uległa dość znaczącej zmianie. Bardzo modne stały się delikatne, kolorowe wstawki, na przykład w barwach pastelowego różu, czy błękitu – w zależności od płci dziecka. Szatka do chrztu haftowana również jest dość często wybierana, stanowi piękną pamiątkę na długie lata. Może ona występować w różnych kształtach, zarówno okrągłych, jak i kwadratowych, czy mniej oczywistych.  Dodatkowymi elementami mogą być wstążki i koronki, są one równie delikatne i zdecydowanie bardziej przyjemne dla oka. Umieszczanie na szatkach do chrztu imion dziecka, daty i miejsca ceremonii świetnie sprawdza się podczas zdjęć wykonywanych w trakcie przygotowań. To również stanowi pamiątkę, po czasie przyjemnie się do tego wraca.

Gdzie kupić szatkę do chrztu?

Szatka do chrztu haftowana to już rodzaj personalizacji, a takie usługi zazwyczaj realizuje się jedynie online. Ważne w przypadku dokonania takiego wyboru jest odpowiednio wcześniejsze zamówienie produktu, aby zdążył dotrzeć na czas. Zamawiając cokolwiek w sieci należy doliczyć czas na wykonanie produktu personalizowanego i samego terminu dostarczenia przez przewoźnika. Szatki mają zazwyczaj niewielkie rozmiary, ale wystarczy, że w jednym czasie skumuluje się większa ilość zamówień i już mogą pojawić się opóźnienia w ich realizacji. Mając już wybrane imiona, datę uroczystości i inne niezbędne informacje można zamawiać szatkę. Dziecko z niej nie wyrośnie, dlatego ryzyko niedopasowania właściwie nie istnieje. Szatkę nakładaną na dziecko przy chrzcie rodzice powinni przechować co najmniej do dnia I Komunii Świętej, chociaż w praktyce są one ukryte w domach znacznie dłużej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768