Jak zadbać o bezpieczną jazdę nocą?

 

Istnieją kierowcy, którzy uwielbiają jeździć nocą oraz tacy, którzy tego nienawidzą. Każdy kierowca powinien wiedzieć, w jaki sposób zadbać o swoje bezpieczeństwo wieczorową porą.

 

Pierwszą ważną rzeczą podczas nocnych wojaży jest dobra widoczność. Zadbajmy więc o to, aby nasza przednia szyba zawsze była czysta. Przed wyruszeniem w trasę należy ją dokładnie wyczyścić. Taka czynność zajmuje kilka minut, a w znaczny sposób ułatwia jazdę. Podczas dłuższych tras warto wozić ze sobą w bagażniku płyny do mycia szyb oraz myjki ze ściągaczką. Zakup tych akcesoriów nie obciąży naszego portfela, a pozwala szybko i skutecznie wyczyścić wszystkie szklane powierzchnie w samochodzie włączając w to lusterka, które są ważnym elementem. Istotne jest to, aby przednia szyba od wewnątrz także pozostała czyta. Łatwo się kurzy i ogranicza naszą widoczność.

Kolejną istotną kwestią jest skuteczność reflektorów. Powinny być ustawione w odpowiedni sposób oraz powinny być dokładnie wyczyszczone. Nie powinny oślepiać kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka. Warto zadbać o zapas żarówek. Ich brak może okazać się problemem, bo jak powszechnie wiadomo, żarówki uwielbiają się przepalać w najmniej odpowiednim momencie. Jeżeli reflektory zaczynają gorzej świecić, przyczyną może okazać się ich zmatowienie. Warto rozważyć kupno środków chemicznych zapobiegających takim czynnościom lub zakupić zestaw do odnawiania reflektorów. Nie jest to kosztowne i nie powinno zbyt obciążyć naszego portfela. Cały proces polega na polerowaniu zgodnie z instrukcją umieszczoną na środku czyszczącym. Kolejnym ważnym czynnikiem bezpieczeństwa na drodze jest przestrzeganie przepisów i dobrych obyczajów. Nie ma usprawiedliwienia dla kierowców, którzy oślepiają innych podczas używania tzw. świateł długich. Warto pamiętać, że na długich światłach można również jeździć w terenie zabudowanym, jeśli nie jest on odpowiednio oświetlony. Warto jednak mieć na uwadze komfort snu osób zamieszkujących teren zabudowany blisko drogi. Jedną z zalet jazdy wieczornymi porami jest mniejszy ruch. Na drodze mogą czyhać na nas różne niebezpieczeństwa jak piesi bez odblasków, przeszkody czy dzikie zwierzęta.

Im bardziej oświetlona droga, tym lepiej. Niemniej jednak w  środku pojazdu jest on zbędny i co najmniej nieprzyjemny. Jeśli używamy w trakcie jazdy nawigacji, zaleca się włączenie trybu nocnego ograniczającego świecenie po oczach. Świecący ekran smartfonów potrafi całkiem skutecznie rozproszyć skupienie kierowcy, poprośmy więc pasażerów o wyrozumiałość. Jeśli posiadamy możliwość zmniejszenia jasności deski rozdzielczej oraz wskaźników, warto to zrobić. Według badan oślepione oko powraca do zdolności pełnego i wyraźnego widzenia dopiero po 6 sekundach. Jeśli wyruszamy w długa trasę, warto odpowiednio rozplanować swoje postoje. Człowiek podczas nocnej pory męczy się szybciej niż w dzień. Nie jest to nic nadzwyczajnego, gdyż związane jest to z cyklem aktywności organizmu. Pamiętajmy o tym, aby nie jeździć na siłę. Lepiej uciąć sobie krótką drzemkę pół godziny na parkingu i dojechać bezpiecznie do celu, niż próbować sobie coś udowodnić.

 

Artykuł powstał we współpracy z AutoPlaza

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768