Krakowskie Dni Elektrorecyklingu 8 października – 2 grudnia 2014

Już za niecałe dwa tygodnie rozpoczną się Krakowskie Dni Elektrorecyklingu.

Co prawda to już trzecia edycja Dni Elektrorecyklingu, jednak po raz pierwszy Akcja będzie miała miejsce także w Krakowie. W 2014 roku bliźniacze imprezy odbędą się także we Wrocławiu i w Warszawie.

Sukces poprzednich edycji Akcji, w szczególności zaangażowanie młodzieży oraz szerokie zainteresowanie mediów i mieszkańców zmotywował Organizatorów do zorganizowania imprezy w Małopolsce. Celem Akcji „Dni Elektrorecyklingu” jest zmotywowanie Polaków do prowadzenia selektywnej zbiórki i recyklingu zużytych urządzeń elektrycznych i elektronicznych, a także opakowań. Nie każdy bowiem zdaje sobie sprawę ze szkodliwości zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, gdy ten trafia na wysypisko lub, co gorsze, do lasu. W przypadku odpadów opakowaniowych, największy problem stanowi ich ogromna objętość.

W elektrośmieciach znajdują się liczne toksyczne substancje (np. rtęć, kadm, nikiel, ołów), które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu ludzi i zwierząt oraz mogą powodować zmiany klimatu i powiększanie się dziury ozonowej (działanie izopentanów oraz freonu). Natomiast przetworzone, stają się cennym surowcem wtórnym. Akcja ma sprzyjać zwiększeniu zbiórki starego sprzętu do oczekiwanych przez Unię Europejską poziomów na mieszkańca.

RAMOWY HARMONOGRAM AKCJI W KRAKOWIE

 • 8 października (godzina 9:00-11.00)
  Prowokacja – niespodzianka, która wywoła dyskusję na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Prowokacja, organizowana we współpracy z Urzędem Miasta i służbami porządkowymi, otworzy Krakowskie Dni Elektrorecyklingu.
 • 8 października (godzina 09:00) do 18 października
  Wystawa edukacyjna na Plantach. Obejmie ona 12 plansz edukacyjnych umiejscowionych pomiędzy ulicą Franciszkańską a Wiślną. Pięknie ilustrowane plansze zawierać będą informacje o konieczności selektywnej zbiórki oraz recyklingu zużytego sprzętu RTV/AGD. Ponadto wskażą niebezpieczeństwo płynące z ich nieprawidłowego składowania oraz korzyści wynikające z ich przetwarzania.
 • 8 października do 30 października
  Konkurs dla szkół w formie „Gry Miejskiej”. Uczniowie pod opieką nauczycieli przechodzą trasę gry miejskiej i poszukują plansz z zadaniami. W każdym z punktów kontrolnych dzieci dowiadują się, jak przebiega proces recyklingu sprzętu oraz jaki jest jego wpływ na środowisko. Na koniec wykonują punktowane zadanie i są kierowane do kolejnego miejsca. Do przejścia jest około 2,5 km, co zajmuje około dwóch godzin lekcyjnych.
 • 8-12 (środa – niedziela) oraz 18 października (sobota)
  Edukacyjny patrol „Pana Pralki” – aktorzy w przebraniu imitującym pralkę lub lodówkę będą przechadzać się ulicami Krakowa, rozdawać materiały edukacyjne (eko-kalendarze) i opowiadać o właściwym postępowaniu ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
 • 25 października(w godzinach 10:00-15:00)
  Zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na parkingach przed wybranymi hipermarketami TESCO.
 • 2 grudnia
  Uroczyste zakończenie i podsumowanie Akcji w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, a w jego ramach: ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród, emisja filmu edukacyjnego na temat recyklingu elektroodpadów oraz występ zespołu Recycling Band (Finalistów V edycji programu „Mam Talent”).

ORGANIZATORZY

Akcję organizują:

 • Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA zajmująca się m.in. realizacją akcji ekologicznych w ramach Kampanii „Włącz Eko Wyobraźnię” połączonych ze zbiórką zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
 • Biosystem Zakład Gospodarki Komunalnej Organizacja Odzysku SA

Partnerzy:

 • Miasto Kraków – Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego
 • Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie

Firmy współpracujące:

 • Zbiórki elektroodpadów – gościnnie na parkingach sieci hipermarketów Tesco.

INFORMACJA DODATKOWA

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Związku Pracodawców Branży Elektroodpadów Elektro-Odzysk pokazały, że polskie gospodarstwa domowe chcąc legalnie
i z dbałością o środowisko pozbyć się zużytego sprzętu wciąż napotykają na problemy natury logistycznej czy finansowej.

Aż 20% badanych deklaruje, że pozbyło się starych elektroodpadów w sposób inny niż zbiórka elektrośmieci czy przekazanie do przetworzenia i dalszego wykorzystania, a 8% badanych otwarcie przyznało, że oddało zużyty sprzęt na złom lub wystawiło go na śmietnik.

Polacy najczęściej przekazują do sklepów stary sprzęt wtedy, gdy dostają zapewnienie, że zostanie on odebrany z ich domów bez pobierania opłaty lub ta opłata będzie relatywnie niska. Niewiele osób samodzielnie dowozi elektroodpady do przygotowanych przez Gminy punktów zbiórki, bo jest to albo zbyt uciążliwe, albo trudne logistycznie.

W praktyce prawie 60% gospodarstw domowych nie przekazało zużytego dużego sprzętu AGD (lodówek, pralek, kuchenek itp.) do sklepów, a 15% Polaków, którzy zdecydowali się to zrobić, musiało za ten odbiór słono zapłacić.

Obecnie trwa dyskusja o rozwiązaniach, jakie powinna przyjąć Polska, aby poradzić sobie z rosnącą górą elektrośmieci. Niedługo do Sejmu trafi projekt ustawy, który ma sprawić, że zaczniemy zbierać odpady w ilości narzuconej nam przez Unię Europejską. Dziś są to 4 kg sprzętu na mieszkańca, ale już za kilka lat zobowiązani będziemy zbierać ok. 10 kg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-includes/functions.php on line 5373 Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/cortary/public_html/jestesmyrodzicami.pl/wp-content/plugins/one-click-ssl/ssl.php on line 768